Stoletá lanovka Diana v Karových Varech zpřístupňuje svoji strojovnu

Karlovarská lanovka Diana slaví významné výročí. Dnes je tomu přesně sto let, co byla otevřena veřejnosti. Ve své době byla se svými 437 metry nejdelší pozemní tratí v tehdejším Rakousko-Uhersku. V rámci jubilejních oslav je po celý víkend možné navštívit strojovnu památné lanové dráhy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka Diana

Lanovka Diana | Foto: Josef Šmejkal

Strojovna lanové dráhy Diana se nachází v horní stanici v nadmořské výšce více než 580 metrů.

Kabina, do které se vejde 50 lidí včetně strojvedoucí, jede rychlostí 2 metry za sekundu. Než se přes jedinou zastávku na Jelením skoku dostanou výletníci do cíle, zdolají převýšení 167 metrů.

Richard Goga, hlavní elektrikář slavné lanovky, otevírá jinak uzamčenou strojovnu, kde se skrývá monumentální konstrukce, složená ze tří lanových kol o průměru asi 3 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka ČRo Pavla Sofilkaničová navštívila strojovnu stoleté karlovarské lanovky Diana

„Lano, které je tady 28 milimetrů silné, je smotané ze šesti copů. Každý ten cop má ještě devět menších a 10 větších drátků. Uprostřed lana je jádro, které se může, nebo nemusí napustit nějakým mazivem. Výrobce garantuje, že v podstatě jeden cop z devatenácti drátků nám udrží plnou lanovku lidí,“ popisuje zákulisí Diany Richard Goga.

V zimě se musí z prostoru lanovky odklidit sníh a osekat led z klapek, aby se jim vrátila pohyblivost. Svoji péči si zaslouží i lano, které se promazává.

Před otevřením lanové dráhy probíhají každý den dvě zkušební jízdy pro ověření, že je vše v pořádku. Lanovka je v provozu 11 měsíců v roce. V letních měsících od 9 do 19 hodin.

Pavla Sofilkaničová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme