Studenti ČVUT uspěli se solárním domem v prestižní soutěži v Kalifornii

Studenti pražského Českého vysokého učení technického slaví úspěch. V Kalifornii získali za sluneční dům třetí místo v prestižní soutěži, kterou už pošesté pořádalo americké ministerstvo energetiky. Soutěží se v ní o nejlepší projekt domu na výhradně sluneční energii. V kategorii architektura byli dokonce první.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluneční dům studentů pražské ČVUT postavený na zkoušku před fakultou architektury v Dejvicích

Sluneční dům studentů pražské ČVUT postavený na zkoušku před fakultou architektury v Dejvicích | Foto: Evelyna Kulíšková

Air house neboli energeticky nulový dům potřebuje ke svému provozu pouze sluneční svit. O vytápění, světlo i klimatizaci se stará malá fotovoltaická elektrárna zabudovaná přímo ve vzdušné dřevostavbě. Čistírna odpadních vod zase umožní šetřit vodou.

Projekt je navržen jako typický vejminek pro seniory, kteří už mají dospělé děti, chtějí prodat velký dům a nastěhovat se do menšího mimo město.

„Je to vlastně taková chata, která může sloužit k plnohodnotnému bydlení,“ říká jedna z členek týmu Kateřina Rottová a pokračuje:

„Je navržen na principu domu v domě. Jsou to takové dva domy, my tomu říkáme, že dům má dvě kůže. Ta první je tepelně izolovaná obálka velkého obytného prostoru, ke kterému je připojen technický modul, který jsme sem do Kalifornie dovezli v jednom námořním kontejneru. Okolo domu je dřevěná pergola, která jednak stíní a chrání dům před nadměrným přehříváním a zároveň chrání proti chladu. Jsou na ní umístěné solární kolektory a fotovoltaické panely.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O domě a úspěchu mluvila jedna z členek týmu Kateřina Rottová.

Celý dům museli studenti smontovat během 140 hodin. Jednotlivé díly proto musely být speciálně navrženy tak, aby se vešly do malých přepravních kontejnerů, ale zároveň aby byly pohodlně smontovatelné.

„Je to odměna pro celý tým za dva roky práce. Také je to výborná příležitost reprezentovat naši univerzitu – ČVUT, protože bez její podpory bychom se soutěže nemohli nikdy zúčastnit. Máme také radost, že naše třetí místo a vítězství rakouského týmu ukázalo, že Evropa to s architekturou, technikou a ekologií umí,“ je přesvědčená Rottová.

Dům v Kalifornii stavělo celkem 38 lidí. Deset specialistů bylo vypůjčených od sponzorů, dále to byl grafik z UMPRUMu, překladatelka z FF UK, třináct studentů architektury, osm z fakulty stavební, tři z elektrotechnické fakulty, dva z dopravní a dva strojaři.

Solární dům | Foto: Airhouse

„V porovnání s týmy v soutěži jsme spíše menší tým. Je to studentský projekt, takže pedagogové fungovali jako spíše rada starších, velkou podporu jsme měli od děkana fakulty architektury Zdeňka Zavřela, který nám dokonce přijel do Kalifornie pomoci dům stavět," dodává studentka.

Cena soutěžního prototypu se pohybuje kolem sedmi milionů korun, běžně by zájemce zaplatil asi jen dva miliony.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme