Superlaser v Dolních Břežanech získal souhlas Evropské komise

Česko bude mít největší laser na světě. Evropská komise dnes definitivně schválila jeho vybudování v Dolních Břežanech u Prahy. Takzvaný superlaser ELI má přinést nové poznatky v oblasti radioterapie, testování nových materiálů nebo nakládání s radioaktivním odpadem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace projektu superlaseru z webu  extreme-light-infrastructure.eu

Vizualizace projektu superlaseru z webu extreme-light-infrastructure.eu | Zdroj: ČTK

Vědecké centrum za téměř sedm miliard korun začne fungovat od roku 2014. Jeho význam popsal Jaroslav Kuba, který má na ministerstvu školství na starosti velké vědecké projekty:

„Je to vůbec první zařízení tohoto typu v České republice a také v zemích střední a východní Evropy. Laser bude sloužit výzkumníkům z celé Evropské unie, protože bude součástí evropské sítě těchto velkých zařízení neboli infrastruktury.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje reportérka Radiožurnálu Petra Benešová

Superlaser ELI je jedním z prvních velkých projektů, na které přispívá Evropská unie v Operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace.

V České republice by mělo vzniknout celkem šest velkých vědeckých center. Na špičkový výzkum se tak může do několika let těšit například Brno, kde za více než pět miliard korun vyroste Středoevropský technologický institut. Na co se v něm zaměří vědecké týmy z Česka i zahraničí, vysvětlil profesor Radimír Vrba z Vysokého učení technického.

„My jsme vsadili na to, že chceme být multioboroví; takto máme všech 7 výzkumných programů koncipovaných, aby při vzájemné spolupráci všechno obsáhly – od materiálů, přes nanovědy, molekulární biologii, lékařské vědy, neurovědy.“

V Brně vyroste také Mezinárodní centrum klinického výzkumu, v Ostravě pak velké výpočetní centrum a ve Vestci u Prahy biotechnologické centrum.

Ministerstvo školství očekává, že k jejich schválení dojde během několika týdnů. Ve hře je celkem 22 miliard korun. A právě tyto velké evropské projekty, spolufinancované také státem, by měly významně pomoci tuzemskému výzkumu.

Prestiž pro obec i republiku

Starosta Dolních Břežan Věslav Michalík ve Stalo se dnes že tento konkrétní projekt realizují 2 roky. „Pro nás je to velká prestiž, myslím, že je to prestižní záležitost pro celou Českou republiku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu mluvila se starostou Dolních Břežan Věslavem Michalíkem moderátorka Veronika Sedláčková

„Pro nás je to i možnost pracovních příležitost v čistých provozech. Je to určitě směr, který jsme v obci chtěli mít,“ pochvaloval si Michalíka potvrdil, že zařízení je unikátní a jeho výkon umožní zkoumat hmotu v nejniternějších aspektech. „Od základní stavby hmoty po kosmologii, buněčné struktury a podobně.

Jak řekl, finančně se dolní Břežany podílejí nepřímo: „Aby stavba mohla vyrůst, musí být připojena na infrastrukturu – vodu, kanalizaci a jiná média a v tomto obec se hrává svoji roli,“ poznamenal starosta Vyslav Michalík.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková, Petra Benešová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme