Supermoderní 3D planetárium otevře plzeňská Techmania na podzim

Za tři čtvrtě roku otevře plzeňská Techmania supermoderní 3D planetárium. Vzniká v bývalém škodováckém areálu. Projekt je součástí celkové proměny Techmanie, kdy kromě planetária vzniknou i nové výstavní haly, parkoviště a most.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3D Planetárium v Plzni bude stát více než 130 milionů korun

3D Planetárium v Plzni bude stát více než 130 milionů korun | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Stavbaře a tvůrce nových expozic ale čeká ještě hodně práce. Zatím totiž na místě planetária najdete jen prázdnou budovu a v ní beton, cihly, lešení a pracovníky se sbíječkami.

„V současné době je už v hrubých rysech vidět celá stavba a rozlehlost, kterou areál Techmanie bude mít. Po naší pravé straně se nachází nově dostavěný most, který spojí budovu planetária a hlavní haly Techmanie. Je to konstrukce ze železobetonu a právě ten vzhled, který je takový lehce rozhoupaný a křivolaký, má právě navazovat hravost , která je pro Techmanii typická,“ popisuje mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do rozestavěného plzeňského 3D planetária v Techmanii vás zavede redaktor Lukáš Milota

Samotné planetárium vzniká v historické budově z roku 1916, která dlouhá desetiletí sloužila jako kantýna a jídelna pro zaměstnance Škodovky. Protože je budovou kulturní památkou, museli ji stavbaři rozebrat a znovu složit tak, aby zůstal zachován její vzhled.

„Ten dům vypadá úplně stejně jako v roce 1916, zachovali jsme maximum původních historických prvků, například historické vazníky, dýmníky, cihelné pásky a celou řadu dalších detailů,“ potvrzuje mluvčí Techmanie.

Uvnitř budovy už na podzim vznikne malé planetárium a virtuárium. Se stavbou začali loni v lednu, otevřít by chtěli letos 4. listopadu.

„Bude to postaveno velice kontrastně. V malém planetáriu, které je asi pro 40 osob, bude umístěna taková kulová plocha, na kterou se budou promítat všemožné obrázky z vesmíru, ale i z našeho světa. Návštěvníci budou jakoby okolo a budou se dívat na tu projekci před sebe.“

3D Planetárium vzniká v bývalém areálu plzeňské Škodovky | Foto: Lukáš Milota

„Naopak v tom hlavním sále, ve virtuáriu, které je pro 120 osob, se ten vesmír bude odehrávat všude kolem nich. To znamená, oni budou ve středu a ve 3D ten prostor bude probíhat kolem nich,“ přibližuje Tomáš Moravec.

Tato promítací technologie se podle něj v rámci Evropě dosud používá jen ve Varšavě a Barceloně. Plzeň tak bude třetí.

Zatímco do planetária se první návštěvníci podívají letos v listopadu, nové haly s expozicemi a laboratořemi budou hotové příští rok v březnu. Peníze na planetárium a celkovou proměnu získala Techmania z evropských fondů. Celý projekt přijde na 577 milionů korun.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme