Superrychlou mobilní síť od Telefóniky může využívat jen 10 tisíc lidí

V České republice začala fungovat superrychlá mobilní síť čtvrté generace. Využije ji ale jen zlomek obyvatel na okraji Prahy. Podle odborníků na telekomunikaci se rozhodně nedá hovořit o komerčním provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokrytí superrychlou 4G sítí si zatím užijí pouze obyvatelé Jesenice u Prahy a návštěvníci obchodního centra Chodov | Foto: Telefónica O2

Telefónica začala komerčně nabízet rychlý mobilní internet LTE, tedy o hodně lepší než dosavadní 3G. Síť čtvrté generace však pokrývá jen obec Jesenice u Prahy a její blízké okolí a k tomu přesně polovinu obchodního centra Chodov.

„Je to určitě velký krok kupředu co do testování, taková první vlaštovka. Spíše bych to přirovnal k jakémusi pilotnímu testování, byť to Telefónica prezentuje jako komerční provoz. Vzhledem k počtu 10 tisíc lidí v jedné lokalitě to řádný plnohodnotný komerční provoz není,“ říká nezávislý konzultant a odborník na telekomunikaci Jiří Peterka.

Síť LTE je skutečně velmi rychlá. Videa se ani ve vysoké kvalitě nezasekávají, fotky lze nahrát během okamžiku. Jenže tuto nejvyšší rychlost, kterou LTE umožňuje, získá jen uživatel nejdražšího z celkem tří tarifů, které Telefónica nabízí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o rychlém mobilním internetu LTE od Telefóniky zjišťovala Alžběta Havlová

„Teoreticky je to nějakých 60 megabitů za sekundu, ale ty nižší tarify mají omezení třeba jen na čtyři megabity, což je v podstatě totéž jako u sítí třetí generace,“ upozorňuje Jiří Peterka. K síti LTE navíc nelze připojit všechna mobilní zařízení, například iPad od společnosti Apple.

Stávající síť v Česku – tedy 3G – zdaleka nedosahuje takové kvality jako v jiných zemích, což potvrzují i různé průzkumy. Podle odborníků je tedy zatím trochu zbytečné pouštět se do něčeho nového.

„Ten stav, v jakém to je teď, závisí na volných pásmech frekvencí. O2 se rozhodlo vyzkoušet si to. Samozřejmě by bylo pro většinu lidí lepší, kdyby se zkvalitnilo pokrytí 3G sítě, zejména na silničních tazích, v okolí dálnic, na železnici. Toto je okénko do budoucnosti, které nemá praktický význam,“ zamýšlí se odborný novinář Otakar Schön ze serveru iHned.cz.

3G už nebude prioritou

Síť LTE pokrývá přesně polovinu nákupního centra Chodov v Praze | Foto: Telefónica O2

Operátoři podle expertů prý už nechtějí do 3G sítě příliš investovat, ačkoli tvrdí opak. „My na té 3G síti stále pracujeme. Není to tak, že bychom si nyní přepnuli na síť LTE a na 3G síť zapomněli. Ale je to zase nová generace a i tou je potřeba se zabývat,“ tvrdí síťový architekt Telefóniky Jiří Čapek.

Podle Jiřího Peterky už nebude současné pokrytí prostřednictvím 3G nějak významněji rozšiřováno. Zvětšováno bude právě díky LTE. Operátoři tak pokryjí levněji širší plochu.

O síť čtvrté generace se zajímá i další český mobilní operátor, T-mobile. Podobné spuštění plánuje na 11. července, stejně jako v případě Telefóniky půjde spíše o reklamu.

Oba operátoři to mohou udělat. Požádali totiž Český telekomunikační úřad o to, aby jim umožnil v pásmu, které už mají, používat jakoukoli technologii, již si vyberou.

Vodafone zatím podobné kroky nepodniká. Chce počkat a spustit v budoucnu LTE ve větším rozsahu.

Alžběta Havlová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme