Švédští vědci vyvinuli náramek, který má chránit humanitární pracovníky

Švédští vědci vyvinuli náramek, který má chránit humanitární pracovníky v rizikových oblastech. Náramek má v sobě zabudovaný telefon a satelitní navigaci. V případě, že je jeho nositel v nebezpečí, hrozí mu například únos, tak díky náramku může vyslat signál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleppo. Syrští rebelové čistí zbraně

Aleppo. Syrští rebelové čistí zbraně | Foto: Khalil Hamra | Zdroj: ČTK

Poplach může spustit manuálně ten, kdo má náramek na sobě. Zpráva se však vyšle automaticky i v případě, že se náramek někdo pokusí násilím strhnout. Varování zamíří v podobě zprávy na internetové sociální sítě Facebook a Twitter, kde se pak objeví informace o tom, kdy a kde byl nositel náramku napadený.

První náramky mají své majitele od tohoto týdne. Mluví se o tom, že podaří-li se sehnat peníze na výrobu dalších, do konce roku by jich mělo být v oběhu asi 55.

Přehrát

00:00 / 00:00

O praktické využitelnosti náramků na Radiožurnálu pochyboval vedoucí humanitárních programů společnosti Člověk v tísni Marek Štýs

Vedoucí humanitárních programů společnosti Člověk v tísni Marek Štýs však novinku označil za „technologickou hloupost, která není schopná nic vyřešit“.

„Únosy se zaprvé většinou dějí v místech, kde neexistuje žádná vyšší autorita, která by v tu chvíli mohla humanitárního pracovníka nebo kohokoli jiného zachránit. Zároveň většinou to, jak se ten únos stal a kde se stal, tak se děje v naprosté většině případů se svědky, čili i kdyby ten náramek zafungoval, nesdělil by nic nového, co by nemohli přihlížející těm únosům sdělit,“ řekl Štýs.

Dodal také, že už vůbec pak náramek nepomůže při samotné záchraně uneseného.

Pro ochranu humanitárních pracovníků je podle Štýse nejdůležitější hlavně to, aby rozuměli prostředí, kam jedou, věděli o rizicích a snažili se je minimalizovat.

„Například nejezdit tam, kde je to příliš nebezpečné. Jezdit ve skupinách, nejezdit o samotě, udržovat vztahy s různými skupinami, a co je strašně důležité – abyste byli vnímaní neutrálně,“ poznamenal Štýs.

Řešení případného únosu bývá podle něj vždycky složité. „A většinou to řešení není v rukou nikoho jiného než těch samotných únosců,“ uvedl Štýs.

Lubica Bergmanová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme