Svezení parním Kafemlejnkem připomíná spíše jízdu na horské dráze

Na Šumavu láká turisty Kafemlejnek. Tedy parní lokomotiva, se kterou po železnici dojedete z hlubokých lesů Nového údolí až k Lipenskému jezeru. A samozřejmě zpátky. Akce nazvaná Šumavské léto s párou je zážitek nejen pro cestující, ale i pro strojvedoucího Michala Hájka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parní lokomotiva Kafemlejnek | Foto: Pavel Petr

Topič přikládá a na vlaku je dobrá nálada, tak by se dal shrnout zážitek svezení v kabině parní lokomotivy, kde je velké horko.

„Je to lokomotiva na rychlost čtyřicet a je víc jak sto let stará, takže určitý neklidný chod byl v tehdejší době zcela normální,“ objasňuje Michal Hájek, proč jízda parní lokomotivou připomíná spíše jízdu na horské dráze.

Souprava vozů, které lokomotiva táhne, pochází z první republiky. V soupravě jsou zařazeny i plně vytížený barový vůz či společenský vůz, který je vhodný především pro děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na svezení Kafemlejnkem láká redaktroka ČRo Jitka Cibulová - Vokatá

„V případě dobrého počasí se může využít vyhlídkových vozů a odsud sledovat krajinu,“ připomíná Michal Hájek.

Michal Hájek už provázel Kafemlejnek na přibližně dvou stech jízdách a stále je mu svezení touto historickou mašinou koníčkem.

Kafemlejnek, který připomíná zvuk mlýnku na kávu, skutečně nikam nespěchá. Jízdní řád dodržuje jen obtížně, ale to vůbec nevadí, protože cestující jsou spokojeni. Děti obdivují provoz stroje od kouření až po houkání, dospělí zase nostalgicky vzpomínají na dobu, kdy mohli sami jízdu parní mašinkou zažít, nebo se zájmem zkoumajíí technické detaily stroje.

Parní lokomotivou se mohou zájemci na Šumavě svézt až do 19. srpna každou sobotu a neděli ve stejné časy podle jízdního řádu. Místa je ale nutné si zarezervovat.

Jitka Cibulová Vokatá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme