Švýcarské solární letadlo vyrazilo z Číny na svou nejdelší etapu, potrvá šest dní

Letoun Solar Impuls 2 vyrazil na nejnáročnější etapu své cesty kolem světa. Švýcar André Borschberg míří z čínského Nankingu na Havajské ostrovy. Dvaašedesátiletý pilot na projektu spolupracuje s kolegou Bertrandem Piccardem. S ním se taky při jednotlivých etapách střídá. Cílem této mise je podpořit využívání sluneční energie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární letoun Solar Impuls 2 vyrazil z Číny na nejdelší etapu cesty kolem světa | Zdroj: Reuters

„Bude to let mého života,“ napsal švýcarský pilot krátce před startem z východočínského Nankingu na Twitteru.

8500 kilometrů by měl zdolat během šesti dnů, sám a s minimem spánku. Cesta bude navíc oproti původním odhadům zhruba o den delší.

Jak tuto trasu stroj, který má větší rozpětí křídel než dopravní letoun Jumbo (Boeing 747), a který váží o něco víc než velké auto, zvládne, to si Borschberg netroufal odhadovat. Nicméně optimismus neztrácel.

„Je mi ctí, že si můžu tenhle let vyzkoušet. Bude to fantastický zážitek. Jak můžete vidět, jsme všichni vzrušení. Ale nadšený jsem hlavně já. Takže doufám, že za šest dní a šest nocí pro vás budeme mít dobrou zprávu …“

Pokud bude let úspěšný, povede další etapa solárního letounu z Havaje do Phoenixu v Arizoně.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme