Tablety, dotykové displeje – trendy v technologiích

Letošní rok byl pro počítačové nadšence ve znamení smutku. Zemřelo totiž hned několik technologických velikánů. Kromě spoluzakladatele firmy Apple Steva Jobse, to byl například Denis Richie, který vytvořil programovací jazyk C a operační systém Unix, bez kterého by neexistoval dnešní internet. Opustil nás i John McCarthy - autor pojmu umělá inteligence.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steve Jobs

Steve Jobs | Zdroj: Reuters

Černý rolák, džíny a bílé tenisky. I to byl Steve Jobs - vizionář a jedna z nejvýznamnějších osobností světa výpočetní techniky.

Právě díky němu jsou počítače, chytré mobily a dnes už i tablety zcela běžnou záležitostí.

„Počítač se stal i díky němu běžnou komoditou. Dnes to není tak, jak to kdysi někdo z IBM předpovídal, že po roce 2000 budeme mít v Evropě pět počítačů a ty nám budou všem stačit. Máme každý svůj počítač a bereme to jako samozřejmost. Apple v čele se Stevem Jobsem byla ta společností, která se o to hodně zasloužila,“ říká šéfredaktor serveru ROOT.cz Petr Krčmář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alžběta Havlová zmapovala technologické trendy roku 2011

Jedním z těch zlomových okamžiků byl rok 2007, kdy Jobs poprvé představil chytrý telefon iPhone s revolučním dotykovým displejem.

Nejen jeho fanoušci nevěřícně kroutili hlavou, když oznamoval, že na ovládání telefonu nám budou stačit pouze prsty.

Naposledy se na veřejnosti ukázal 6.června, kdy už nikdo nečekal, že bude uvádět tradičně keynote - tedy představování nových produktů firmy.

Tahoun zemřel

Když hodně, hodně pohublý přišel na pódium lidé vstali a tleskali. Ale už na jeho hlase bylo znát, že na tom není zdravotně dobře...

56letý Steve Jobs zemřel o čtyři měsíce později - 5.října 2011, kdy podlehl osmiletému boji s rakovinou slinivky břišní.

Steve Jobs a iPad 2 | Foto: ČTK

Lidé nosili květiny a nakousnutá jablka nejen k sídlu firmy, ale také k prodejnám Applu.

Ten podle Petra Krčmáře utrpěl velkou, nenahraditelnou ztrátu. Společnost totiž neztratila jen charismatickou tvář, ale hlavně člověka, který jí táhl kupředu, tím správným směrem.

„Nemůžeme říct, že on by to všechno dělal, pájel doma v garáži. Ale byl velmi náročný, byl tím motivátor, tahoun. Tlačil lidi k výkonům, škrtal jim velké projekty, protože se mu na tom něco nezdálo a podobně,“ vysvětluje Krčmář.

iPad a tablety

Projekt iPad - placatý lehoučký počítač do kabelky - se Applu hodně povedl.

Už teď můžeme říct, že letošní rok, byl právě rokem tabletů. Jak ve Spojených státech, tak především v Evropě. Naopak prodej notebooků klesl skoro o polovinu

„Kromě Applu přišli na trh i jiní výrobci s jiným řešením, které je částečně nebo velmi podobné. Ale i to je důvod, proč se tablety rychle rozšiřují,“ míní šéfredaktor serveru ROOT.cz

Motorola Xoom s operačním systémem Android 3.0 určeným pro tablety, novinka výstavy CES 2011 | Foto: Motorola, Inc.

Tablety známe už od roku 2000, kdy se například Microsoft snažil prorazit se svým tabletem PC.

Ten ale vážil čtyři kila, sotva se dal udržet v jedné ruce a spíš se podobal klasickým notebookům.

„Rozhodně to nebyla hezká placička, kterou jste si vytáhli v kavárně. Byl to normální počítač. Koncepce tabletů, které přišly od Applu přinesla mobilnější koncepci, přiblížilo se to mobilním telefonům – jak hmotností, tak mobilitou, jednoduchostí ovládání,“ vypočítává Krčmář.

Soudy a pře

„Rozhodně došlo k tomu, i když to někteří popírají, že výrobci začali ten koncept kopírovat. To je úplně jasné,“ naráží Petr Krčmář na další fenomén, který se celým rokem 2011 táhne jako červená nit. Soudy Applu se Samsungem a dalšími konkurenty, kteří údajně kopírují jablečné technologie.

„Otázka ovšem je, pokud jde o obecný vývoj tím směrem, jestli to je vůbec žalovatelné, že někdo napodobuje nějaký trend. Takhle to bylo vždycky: někdo namaloval nějaký obraz a ostatní si řekli – to je perfektní, všem se to líbí, tak budu to malovat podobně. A nikdo nikoho nežaloval.

Je těžké se rozhodnout pro jednu stranu. Je jasné, že se inspirují. Otázka je, jestli je to špatně, nebo je to nějaký problém. Apple si samozřejmě myslí, že to problém je. Dotykový display je jeho nápad, display v černém rámečku je jeho idea. Ostatní si myslí, že to je běžný vývoj, aktuální situace na trhu – tohle uživatelé chtějí, tak jim to vyrábíme.“

Není už v lidských silách sledovat, kdo jaký soud v jaké zemi vyhrál a proč. Situace, kdy všichni žalují všechny, je nepřehledná.

Důvod je jednoduchý, ostatní firmy se nechtějí nechat zahanbit, a tak všichni utrácí miliony dolarů za právníky.

A co můžeme čekat kromě dalších soudů příští rok? Prý bezkontaktní platby, rostoucí popularitu elektronických čteček knih a samozřejmě rozmach cloud computingu.

ZPĚT NA ROK V EKONOMICE 2011

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme