Technické muzeum připomíná 160 let pražského hasičského sboru

Desítky historických hasičských exponátů včetně parní stříkačky, která hasila i ničivý požár Národního divadla v roce 1881, mohou ode dneška vidět návštěvníci Národního technického muzea v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technické muzeum během rekonstrukce. | Foto: Tomáš Adamec

Oslavy 160letého výročí založení pražského hasičského sboru vyvrcholily slavnostní vernisáží výstavy s názvem 160 let pro Pražany s divadelním představením a gospelovým koncertem.

Celý letošní rok si pražští hasiči připomínají výročí od svého založení. Jako zlatý hřeb oslav zvolili podzimní výstavu, která připomíná historii sboru od roku 1853 do současnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním technickém muzeu natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

„Je zde průřez historií sboru na deseti panelech a několika vitrínách, kde jsou vystaveny předměty, které odpovídají různým dobám použití. Dále pak je výstava zaměřena na čtyři živly - oheň, vodu, vzduch a zemi,“ popisuje kurátor výstavy Vladimír Polanecký.

„Jsou zde vytvořeny expozice našich speciálních jednotek - jako jsou lezci, potápěči, chemici a tým USAR, který je specializován na záchranu při zemětřeseních nebo živelních událostech," dodává Polanecký.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také imitaci shořelého bytu s věcmi, které bývají nejčastějšími zdroji domácích požárů - svíčky, rychlovarné konvice nebo počítače.

Jednoznačně nejcennějším kusem výstavy je ale podle Polaneckého anglická parní stříkačka, se kterou pražští hasiči zasahovali u požáru Národního divadla v roce 1881.

Hasičská výstava 160 let pro Pražany potrvá v Národním technickém muzeu až do konce listopadu.

Evelyna Kulíšková, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme