Tichá revoluce na internetu začala, počet připojených zařízení bude 'neomezený'

Celosvětový počet zařízení připojených k internetu může být díky novému systému prakticky neomezený. Významné společnosti jako Google nebo Facebook totiž přešly na nový systém IP adres zvaný IPv6. Nová verze číselného kódu, který potřebuje každé zařízení pro připojení k internetu, není na rozdíl od starší IPv4 prakticky limitovaná. Dnešek je tak důležitým milníkem v historii internetu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet. Ilustrační foto

Internet. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Internet byl navržen někdy v 70. letech, kdy nikdo skutečně nečekal, jak obrovský rozmach zažije. A proto bylo navrženo, že každý počítač má nějaké číslo a těch čísel byly jen 4 miliardy,“ vysvětluje Filip Ondřej ze sdružení CZ.NIC, které provozuje registr internetových domén.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zásadní změnu ve fungování internetu popisuje Filip Ondřej ze sdružení CZ.NIC

Protože se ale připojují další a další zařízení a navíc se s adresami zachází nehospodárně, rychle číselné kódy ubývají. Například v Asii už došly, v Evropě by tato situace měla nastat během léta.

Podle Filipa Ondřeje se však pro běžného uživatele nic nezmění: „Starý i nový protokol vypadají z uživatelského pohledu stejně. Nicméně bude potřeba vyměnit všechny součásti sítě, aby protokol ‚dotekl‘ od páteřních sítí až ke koncovým uživatelům. Trochu se to dá přirovnat k digitalizaci televize, kdy bylo potřeba vyměnit vysílače a dokoupit set-top-boxy případně vyměnit televizory.“

„Má to jedinou nevýhodu, že skutečně tam není žádný zásadní přínos. Nový protokol vypadá z uživatelského pohledu úplně stejně jako ten starý, ale je to potřeba udělat, jinak bychom nemohli udržet ten fascinující růst, jaký internet v současné době má,“ říká Ondřej.

Oba systémy nyní poběží současně. Lidé z IT jsou si podle něj jisti, že přechod žádné velké problémy nezpůsobí. Poprvé byl nový protokol spuštěn téměř přesně před rokem a to na jeden den, aby se otestovalo, jestli se spuštěním nebudou nějaká úskalí. A ukázalo se, že žádné problémy nehrozí.

Přesto nebude změna úplně bez rizika. „Změna internetu, byť je to změna nějakého jednoho čísla, ve skutečnosti přináší trošku jiný způsob, jak internet technologicky pracuje. Je třeba znova prozkoumat, jestli fungují všechny antivirové programy, firewally a podobná nastavení v sítích. Rizika tam určitě jsou,“ upozorňuje Filip Ondřej z CZ.NIC.

Tomáš Voženílek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme