Tramvaj T3 slaví 50 let, lidé v Praze se dnes mohou projet historickým vozem

Legendární tramvaj typu T3 oslaví 50 let provozu, první cestující svezla na podzim roku 1962. U této příležitosti se dnes odpoledne budou moci lidé v Praze svézt soupravami s dobově upraveným interiérem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvajová souprava typu T3 | Foto: Jan Rosenauer

Typ T3 se stal symbolem tramvajového provozu v České republice. V mnoha městech jezdí modernizované soupravy dodnes. V době největší slávy se té trojky vyvážely i do zahraničí a jezdily ve 47 městech světa.

Historický vůz T3 bude v neděli jezdit ulicemi Prahy. Lidé se mohou svézt na lince číslo 91. Tramvaj vyjíždí ze střešovické vozovny ve 12,14 a16 hodin.

„Sedadla potažená koženkou, stanoviště průvodčího, případně původní stanoviště řidiče,“ popisuje dobový interiér ředitel muzea MHD Milan Pokorný.

První cestující se tramvají, jež je známá typickým zaobleným čelem a červeno-krémovým nátěrem, svezl v listopadu 1962. Od té doby se tramvají tohoto typu vyrobilo necelých 14 tisíc, a proto je také tento vůz zapsán v Guinessově knize rekordů.

Tramvaj, která před 50 lety svezla první cestující se dochovala dodnes, i když její oprava do původní podoby byla náročná. Hlavně koženková sedadla prý dala práci, sehnat takzvaný „vikslajvant“ byl problém.

„Bylo to vyrobeno zvlášť na zakázku. I stanoviště řidiče je v té původní podobě, která už se dneska neobjevuje,“ podotýká Pokorný.

Jan Herget, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme