Unikátní 'kloubák' z Karosy předběhl dobu, socialistickým plánovačům se však nehodil

Před 35 lety se cestující v Praze mohli poprvé svézt kloubovými autobusy. Ale místo české unikátní Karosy, která spatřila světlo světa o deset let dřív, to byly o dost ošklivější maďarské vozy Ikarus, přezdívané jako "čabajky".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karosa ŠM 16,5

Karosa ŠM 16,5 | Foto: www.bmhd.cz

Unikátní Karosa ŠM 16,5 se nehodila plánovačům z tehdejší RVHP.

Konstruktér Josef Kleich totiž vyvinul spolu s týmem z Karosy „kloubák" už v 60. letech minulého století. Přestože předběhl dobu, dnes po autobusu nezůstalo nic, jen pár fotek.

„To jsme nepochopili ani zde v Karose, proč to bylo nahrazeno maďarskými autobusy. Asi tam šlo o jakési závazky spíše politického rázu,“ říká v dokumentu ČT Zašlapané projekty bývalý vedoucí konstruktér Karosy Josef Nalezenec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní kloubový autobus Karosa ŠM 16,5 připomněla ve vysílání Radiožurnálu redaktorka Alžběta Havlová

Na fotkách je vidět, že český kloubový autobus byl moderní, prostorný, pohodlný a kromě Čechů v něm mohli jezdit i v zahraničí. Byl to zkrátka vůz, který splňoval všechny požadavky pro městský provoz.

Ti, kteří se na jeho vývoji podíleli, doufali, že se o něj budou doslova prát všechny městské dopravní podniky. Doba a politická situace mu ale nepřály.

Podle publicisty Libora Hinčicy to souviselo i s českou mentalitou.

Ikarus | Foto: David Kabele

„Když si vezmeme, že prototyp ŠM 16,5 vznikl v roce 1967, a to ještě opožděně, a masivní nákup ikarusů začal až v roce 1977, tak ten autobus předběhl o deset let svou dobu,“ připomíná Hinčica.

Konec maďarských ikarusů v Praze a vlastně i dalších českých městech přinesla až sametová revoluce, po níž se objevily kloubové autobusy Karosa B 741.

Poslední jízdu si pak maďarská "čabajka" v Praze odbyla 1. července 1999 na lince 215 z Kačerova na Libuš.

Alžběta Havlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme