Unikátní počítačový program z Česka zjistí, jak chodí Haiťané do školy

Unikátní český počítačový software GINA pomáhá záchranářům v terénu s mapováním nejrůznějších událostí a situací. Interaktivní systém nyní již podruhé využijí na ostrově Haiti, kde bude sledovat třeba školní docházku tamějších dětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ADRA pomáhá na Haiti

ADRA pomáhá na Haiti | Foto: ADRA

Nápad interaktivní on-line mapy v mobilním zařízení se zrodil v hlavách studentů brněnské Fakulty informatiky Vysokého učení technického. Poprvé systém vyzkoušeli před dvěma lety na Haiti, kde mapy využívali dobrovolníci pomáhající po ničivém zemětřesení. Stejným způsobem se GINA osvědčila i v loňském roce v Japonsku.

„Můžete si to představit jako velký odolný mobil, ve kterém je mapa. Záchranáři jsou skrz mapu propojeni a vidí se v ní," vysvětluje jeden z tvůrců GINY Zdeněk Poulíček a pokračuje:

"Do mapy může kdokoli zaznamenávat informace, které jsou automaticky všemi sdíleny. Velitel má možnost zadávat lidem v terénu úkoly a vidí, jak jsou tyto úkoly plněny v čase. Má aktuální kontrolu nad rozestavením jednotek, nedochází tak mezi nimi k nedorozuměním, popis je naprosto přesný," doplňuje Poulíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden z tvůrců unikátního softwaru GINA Zbyněk Poulíček popisuje přednosti systému, který bude monitorovat vzdělanost obyvatel Haiti

České programátory inspiroval úspěch jejich softwaru k dalšímu využití. A opět si ho poprvé vyzkoušejí na Haiti, za několik měsíců by měla GINA začít monitorovat vzdělanost obyvatel. „Budeme mapovat aktuální vzdělanost, docházku do škol, kde se školy nacházejí, jací učitelé tam učí,“ vypočítává Zbyněk Poulíček. Údaje do interaktivních map vloží vyškolení pracovníci.

V zemích, jako je Haiti, je podle Poulíčka situace natolik kritická, že ani tyto základní věci tam nejsou zmapovány. „Je k tomu potřeba systém, který dokáže pracovat i v těch nejtěžších podmínkách. Náš systém Gina je tam už etablovaný, a proto i nejvhodnější. Je to v podstatě jediný monitorovací systém, který v těchto zemích funguje,“ vysvětluje Poulíček.

GINA na Haiti funguje i nyní, on-line systém sleduje například riziková místa ve městech, kde dochází k násilí v ulicích. V České republice brněnská firma pracuje na projektu mapování černých skládek, uplatnění najde ale i v oblasti povodňové ochrany.

Petra Benešová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme