Univerzitní menza v Ostravě skrývá špičkové vědecké pracoviště

V univerzitní menze byste určitě nečekali špičkové vědecké pracoviště, ve kterém se testuje odolnost součástí automobilů. Přesto něco takového existuje a dokonce na špičkové úrovni. Vysoká škola báňská v Ostravě spolupracuje s automobilovým klastrem a dodává mu velmi cenné informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výzkum, laboratoř, mikroskop, vědec (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Velká skříň napodobuje kabinu automobilu se všemi extrémy, prozrazuje vedoucí laboratoří Petr Zamarský.

„Dokážeme simulovat skutečně to, co se v osobním autě děje. Například, když k němu přijdete v největším mrazu v -20 stupních, nastartujete a potřebujete, aby v něm co nejdřív nastalo teplo," vysvětluje vedoucí laboratoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Knitla z vědeckého pracoviště v budově ostravské menzy

„Nebo opačně, když stojí auto na rozpáleném slunci a potřebujete ho vychladit. Na to slouží tahle komora. Ta malá tenká čidla, to jsou teploměry. Měříme také průtoky a tlaky, proto tu jsou ty ostatní přístroje,“ dodává Zamarský.

Je to jedinečná laboratoř široko daleko, některé parametry nabízejí k prověření dokonce i Spojené státy americké. Ladislav Glogar z Moravskoslezského automobilového klastru oceňuje hlavně to, že se podařilo dát dohromady potřeby firem s vědeckým kapitálem univerzity.

„Nejsou to laboratoře pouze pro automobilový průmysl. Můžeme začít od úrovně velmi vysoké, letectví, a můžeme skončit u velmi jednoduchých úloh jako je například měření tepelné průchodnosti na sklech v rodinném domku, popřípadě ve zcela jiných oborech jako je měření a modelování situací v důlním průmyslu.

Laboratoře v budově ostravské menzy stály 20 milionů korun a symbolicky stojí uprostřed automobilového trhu Česka, Polska a Slovenka.

Martin Knitl, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme