ÚVN zkouší osvětlení, které napodobuje denní režim. Pomáhá pacientům

Pacienty na urologii v Ústřední vojenské nemocnici v Praze už při vstávání neruší nepříjemné zářivky, ale speciální světla se pomalu rozednívají a zase stmívají podle toho, jaká je zrovna denní doba. Zatím jde o první místo v Česku, kde fungují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové automatické osvětlení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze | Foto: Ústřední vojenská nemocnice

„Toto světlo jsem ještě nikdy neviděla, ani tento systém světel, a musím říct, že je to velice příjemné – ráno se to zapíná pozvolna samo, takže je to určitě příjemnější než klasické nemocniční zářivky,“ svěřuje se 25letá pacientka urologie Denisa.

Díky jinému světlu má z celého pokoje lepší pocit a to jí podle lékařů pomáhá v rekonvalescenci.

„Oba pacienti, kteří mají možnost tam pobývat, byli druhý, třetí den po operaci ve stavu, kdy mohli jít domů. Nebyly to žádné malé výkony, šlo o docela rozsáhlé robotické operace,“ podotýká primář urologického oddělení Jiří Kočárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve střešovické nemocnici v Praze zkouší automatické osvětlení, které napodobuje denní režim. Příspěvek připravil Jan Charvát

Světla jsou v nemocničním pokoji nejintenzivnější mezi desátou a dvanáctou, a to proto, aby pacienti zbytečně neusínali. Odpoledne a k večeru naopak světla slábnou. Pacienti tak v noci kvalitněji spí.

„Světla se pomalu ztlumují. Až pacient úplně usíná, sama se zhasnou. Světla maximálně simulují, jak ráno vychází slunce, v poledne kulminuje a zase zapadá,“ popisuje vrchní sestra oddělení Jana Hanousková.

Světla řídí počítač, dají se ale ovládat i přímo z pokoje. „Dá se vybírat ze dvou barev – modrá a oranžová,“ říká pacientka Denisa.

Podle Jany Hanouskové personál světla reguluje, když potřebuje pacienta nečekaně ošetřit.

„Jestliže se u pacienta vyskytne nějaký problém, musíme třeba rychle zavést intravenózní kanylu nebo udělat nějaký jiný úkon, jedním stiskem si rozsvítíme a světla září naplno,“ vysvětluje vrchní sestra.

Nové automatické osvětlení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze | Foto: Ústřední vojenská nemocnice

Zavedení systému do pokoje, kde leží dva pacienti, stojí podle výrobce 300 až 400 tisíc korun. Nejde jen o jedno světlo, ale o celý spojený systém.

„Je tam hlavní osvětlení, tónové, modální osvětlení a osvětlení postele pro čtení a případné aplikace nějakých zákroků. Gro nejsou koncové prvky, ale mozek a technologie. Snaha je mít všechno plně automatizované,“ zdůrazňuje Jiří Tourek, ředitel firmy, která osvětlení nainstalovala.

O nová světla mají zájem i jiné nemocnice. Jaké to jsou, ale Jiří Tourek zatím nechtěl komentovat.

Simona Bartošová, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme