V Černobylu se začne s pomocí EU stavět nový sarkofág

Ukrajina začne nad havarovaným blokem černobylské jaderné elektrárny stavět nový sarkofág. Mělo by se začít 26. dubna, v den 26. výročí nejhorší jaderné katastrofy v dějinách. V Soulu to na okraj summitu OSN o jaderné bezpečnosti řekl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V útrobách černobylské elektrárny je možné se zdržet jen několik desítek vteřin. Pak už je intenzita radiace životu nebezpečná | Foto: Sergej Košelev

Zničený čtvrtý reaktor, který explodoval v dubnu 1986, je uzavřen pod betonovým krytem a na jeho bezpečnost dohlíží kolem 2500 lidí.

„Problém je v tom, že sarkofág byl postaven pod časovým tlakem velmi rychle, protože bylo nutné ihned něco udělat na starých základech nedostatečně prozkoumané stability. A postupem času dochází i jeho poškození, a tím samozřejmě k možnému úniku radioaktivity,“ řekl náměstek předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚBJ) Petr Brandejs.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek předsedkyně SÚBJ Petr Brandejs mluví o zabezpečení sarkofágu v černobylské jaderné elektrárně ve Světě o jedné na Rádiu Česko.mp3

Doplnil, že nový sarkofág se bude stavět ve spolupráci s Evropskou unií, která na něj poskytla i určité finanční prostředky.

Na kontaminovaném území žije ještě přes pět milionů obyvatel. „Je potřeba je chránit a samozřejmě nová ochranná obálka sarkofágu k tomu významně přispěje,“ uvedl Petr Brandejs.

Prezident Viktor Janukovyč upozornil na nízkou úroveň zabezpečení Ukrajiny proti jadernému terorismu.

Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme