V Exploreru se našla bezpečnostní chyba, ohroženy jsou stovky milionů počítačů

Až stovky milionů počítačů jsou prý ohroženy závažnou bezpečnostní chybou prohlížeče Internet Explorer. Varování vydala americká společnost Microsoft a doporučuje uživatelům, aby si stáhli takzvanou „záplatu“, čili opravný program. Ten ale zatím není úplně k dispozici. Hrozbu berou vážně západní sousedé Česka. Německé úřady doporučují, aby lidé až do vyřešení problémů používali prohlížeč jiných výrobců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet (ilustrační foto)

Internet (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle Filipa Rožánka z Nových médií Českého rozhlasu jde možná o zbytečnou paniku. „Od pátku, kdy se na tu chybu přišlo, byl zatím zaznamenán stále jen jeden případ, a to v Lucemburku,“ zmínil ve Stalo se dnes.

Chyba jde prý navíc poměrně snadno vyřešit aktualizací antivirových programů, které na chybu zareagovaly, aktualizace vydaly a po jejich stažení by měly být počítače chráněny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chybě v prohlížeči Internet Explorer mluvil ve Stalo se dnes odborník z Nových médií Českého rozhlasu Filip Rožánek

Další možností je také používání jiného prohlížeče nebo nejnovější verze Internet Explorer 10, která je ale jen v nejnovějším operačním systému Windows.

Takzvaná záplata od Microsoftu bude k dispozici v nejbližší době, zatím je použitelné jen provizorní řešení pro pokročilé uživatele, které Microsoft už vydal.

Zmiňovaná chyba umožňuje hackerům, kteří o její existenci vědí a zároveň ji umějí zneužít, dostat se do cizího počítače, nahrát do něj nebo z něj stáhnout jakákoliv nezašifrovaná nebo nezaheslovaná data.

Podle některých analýz chyba útočníkovi umožňuje, aby počítač dokonce ovládal. Přišlo se na ni aktivním zkoumáním možných bezpečnostních nedostatků prohlížeče Internet Explorer.

Filip Rožánek, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme