V jaderné elektrárně Dukovany pracují na zvýšení seismické odolnosti

Stavební inženýři pracují v jaderné elektrárně Dukovany na zvýšení seismické odolnosti. Jednotlivé objekty zpevňují pomocí ocelových prutů. Zpevnění elektrárny nařizují stress testy, kterými musely po neštěstí ve Fukušimě projít všechny jaderné elektrárny. Po úpravách by měly být Dukovany ještě bezpečnější než doposud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

V jaderné elektrárně Dukovany stavební inženýři postupně navrtávají reaktorové bloky. Všechny betonové stěny tak budou pomocí ocelových prutů zpevněné proti zemětřesení. I stěny reaktoru teď vydrží až 6. stupeň Richterovy stupnice.

Nejsložitější práce jsou podle stavebního dozoru Milana Kříže v reaktorovém sále a sousední blokové dozorně. „Máme tady skříně, které řídí provoz bloku. Musí se udělat taková opatření, aby nedošlo k jejich zaprášení. Jsou tam odsávací zařízení na zplodiny a na prach,“ doplnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se pracuje na zvýšení seismické odolnosti elektrárny, zjišťoval přímo na místě redaktor Michal Malý

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá zhruba pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Loni vyrobila rekordních 15,022 terawatthodin proudu. Letos plán počítá s dalším růstem produkce na 15,576 terawatthodin.

Michal Malý, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme