V Liberci otevírají výzkumné centrum na nanomateriály a pokročilé technologie

Cyklistická bunda, která při jízdě na kole signalizuje změnu směru nebo brzdění, vývoj umělé počítačové řeči nebo světově unikátní nanospider na průmyslovou výrobu nanovláken – tím se může pyšnit Technická univerzita v Liberci. Další nápady se můžou narodit v novém výzkumném centru, které se dnes slavnostně otevírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technická univerzita v Liberci | Foto: Technická univerzita v Liberci

Dnes je 10. 10. a přesně v 10 hodin a 10 minut se poprvé otevřou brány moderního Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Už teď se v něm zabydluje na 170 vědců a vynálezců

„Směry jsou tam dva – jeden je zaměřen nemateriály a nanomateriály, druhý na konkurenceschopné strojírenství, na robotiku, také na vozidla, to znamená motorařinu a podvozky,“ vysvětluje děkan strojní fakulty liberecké univerzity Miroslav Malý.

V případě nanomateriálů bude výzkum zaměřen nejen na vývoj chytrých textilií s unikátními vlastnostmi, ale i na technologie na čištění vody.

S projektem výzkumného centra za 800 miliónů korun uspěla liberecká univerzita v mezinárodní soutěži a získala na něj evropské peníze.

„Pro nás je to šance, jak ještě dále a více všechny utvrdit v představě, že v Liberci se výzkumy v určité oblasti – zejména v natotechnologiích – dělají na velmi špičkové úrovni,“ dodává rektor univerzity Zdeněk Kůs.

Ivana Bernáthová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme