V Los Angeles otestují nový systém superrychlé dopravy Hyperloop

Ve Spojených státech dnes budou experti zkoušet nový systém superrychlé dopravy Hyperloop, díky kterému by lidé mohli cestovat rychlostí až 1300 kilometrů za hodinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: CC BY-NC-SA 2.0, Hyperloop Transportation Technologies

Projekt před pár lety odstartoval podnikatel Elon Musk, který se proslavil hlavně jako zakladatel kosmické společnosti SpaceX. Zprvu celý nápad představil jako koncept, ke kterému nemá dostatek času ani energie. Ale nakonec se prý i k jeho překvapení objevili lidé, kteří byli ochotni se do projektu pustit.

Vývojáři systému Hyperloop pracují na jakési potrubní poště pro lidi. Potrubím by se pohybovaly kapsle pro malý počet pasažérů. Projekt kombinuje technologii vzduchového polštáře, po kterém se budou pohybovat kabiny s pohonem pomocí magnetického pole a elektromotorů.

Vzduchový polštář a magnetické pole už dnes využívají například rychlovlaky, takže společnost pracuje s už ověřenými technologiemi.

„Možná že se časem podaří technicky této rychlosti dosáhnout, ale otázkou je, za jaké peníze. Takže jestli se to potom vůbec vyplatí komerčně provozovat. Pro začátek bych si tuto technologii dokázal představit v nějaké rychlé nákladní dopravě cenných nebo rychle zkazitelných zásilek, které se dnes vozí třeba letecky. Na druhou stranu takto dlouhou trať jen kvůli nákladní dopravě asi nikdo stavět nebude. Takže se nechme překvapit,“ říká ředitel Centra pro efektivní dopravu Michal Drábek.

Projekt je navíc tak nákladný, že na tento systém dopravy můžeme podle Drábka čekat ještě i desítky let.

Hyperloop vynálezce Elona Muska | Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication Tomwsulcer

Dnešní test v Los Angeles se podle Drábka pravděpodobně neuskuteční v plánované maximální rychlosti:

„Pokud se vůbec s tou kapslí pojede, tak to bude ve výrazně nižších rychlostech. A bude potřeba měřit teplotu, nakolik ta kapsle kmitá, nakolik se třeba opotřebovává materiál a podobně.“

Vývojáři mají v plánu postavit první trať mezi Los Angeles a San Franciscem, objevily se ale i zprávy, že by dráhu mohli mít i na Slovensku a v Rakousku. Konkrétně se jedná o spoji mezi Bratislavou a Vídní. Slovenské ministerstvo hospodářství už dokonce podepsalo memorandum o spolupráci na tomto projektu. To ale není moc konkrétní a ani neuvádí termín, kdy by se mohlo začít skutečně stavět.

Podstatou konceptu Hyperloop je pohyb velmi rychlých a poměrně malých hliníkových kapslí v dálkovém potrubí | Foto: HTT/JumpStartFund

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme