V Německu dramaticky roste počítačová kriminalita

Ztráta identity - atraktivní filmové téma začíná být stále častěji reálnou hrozbou. Počet případů počítačové kriminality dramaticky narůstá. V sousedním Německu jen za loňský rok vyčíslili ztráty způsobených zločinci na síti na 61 milionů eur - tedy přibližně jeden a půl miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice. Ilustrační foto.

Klávesnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Někdo si na vaši kartu objedná pizzu, nechá si přivést ledničku, nebo vás prostřednictvím informačních sítí očerní, že vám sousedé nepodají ruku - to jsou případy, se kterými se němečtí kriminalisté setkávají stále častěji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová mluví o vzestupu počítačové krimilnality v Německu

„ Situace se zhoršuje, jen za loňský rok se počet nahlášených kybernetických zločinů zvýšil o 19 %,“ říká prezident Spolkového kriminálního úřadu Jörg Ziercke. Policisté začali vyšetřovat 60 tisíc nových případů. „ Těmi nejčastějšími je tzv. fishing, manipulace s daty, falšování údajů."

Těžko dnes najít uživatele počítače, který by se nesetkal s trojským koněm. „ Denně je infikováno na tisíce webových stránek." Poškození počítačů, krádeže autorských věcí - to jsou činy , které mají vážné finanční dopady.

Podle Jörga Zierckeho ale ještě větší strach bychom měli mít z krádeže osobních údajů. „Stále častějším používáním sociálních sítí a mobilního internetu se toto nebezpečí zvyšuje."

A existuje vůbec nějaká účinná obrana? „Mnoho podniků zatím dělá jen velmi málo pro dokonalé zabezpečení svých stránek, účtů, údajů,“ tvrdí prezident společnosti Bitkom Dieter Kempf.

Průzkum jeho firmy ukázal, že ačkoli se lidé zneužití svých údajů stále více obávají, pro ochranu toho moc nedělají. Na druhou stranu podle policejního prezidenta ani častá změna hesla, nových přístupových kódů a nejmodernější antivirové programy nejsou dostatečnou ochranou.

V principu je obyčejný uživatel počítače vydán počítačovým zločincům napospas. I proto spolkový kriminální úřad stále více spolupracuje právě s firmami jako je Bitkom. V případě internetu je zcela zásadní, kdo možnost jakéhokoli zneužití objeví dřív, zda výrobci programů ve spolupráci s kriminalisty, nebo mezinárodní zločinecké gangy.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme