V Nevřeni na Plzeňsku by mohlo za evropské peníze vzniknout Centrum kaolinum

Někdy i věci zlé mohou být k něčemu dobré. Například v Nevřeni na severním Plzeňsku vyhořela před rokem hospoda a místní se poté dohadovali, jestli ji znovu obnovit, nebo na jejím místě vybudovat něco jiného. Zvítězila myšlenka postavit budovu, která by sloužila všem obyvatelům obce k nejrůznějším účelům a připomněla i zdejší tradici těžby kaolinu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace Centrum Caolinum Nevřeň

Vizualizace Centrum Caolinum Nevřeň | Foto: Jakub Chvojka

S myšlenkou vybudovat v Nevřeni Centrum kaolinum přišel Michal Stavař. Bydlí tu už sedm let a jako přistěhovalec si dobře uvědomuje bohatství, kterým obec disponuje.

„V lese za Nevření se nachází unikátní technická památka, a to kaolinový důl, který je atypický tím, že se tu kaolin dobýval povrchově. Jsou jenom dvě místa v České republice, kde se to takovým způsobem dobývalo. Po těžbě zůstaly v zemi stovky metrů chodeb a místní už si to neuvědomují, že to je atraktivní věc, která může zajímat spoustu lidí z dalekého okolí,“ připomíná Michal Stavař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o záměru vybudovat v Nevřeni Centrum caolinum zjišťovala Martina Klímová

A když před rokem vyhořela místní hospoda, obec v čele se starostkou Štěpánkou Bejčkovou se chopila iniciativy.

„Nám bylo jasné, že stavbu, která tady byla, nechceme. Chceme něco zajímavého, moderního, ale samozřejmě všechno dneska stojí peníze. Začali jsme se poohlížet po možnostech financování z různých prostředků a narazili jsme na výzvu z Evropské unie, a protože jsme si už pohrávali s myšlenkou, že by se kaolin v Nevřeni mohl v objektu prezentovat, tak jsme na tom postavili celý záměr a následnou studii,“ popisuje Štěpánka Bejčková.

„Protože zamýšlená budoucí dominanta obce se nachází přímo v jejím srdci, je určitě důležité nějak reagovat na tradiční venkovskou architekturu, na tradiční venkovský dům,“ navazuje na starostku Nevřeně jeden z architektů návrhu Jakub Chvojka.

„Na vizualizaci je vidět vysoká sedlová střecha, vysoký štít, a to, co vidíme zvenku, to znamená velkou střechu a prosklení v přízemí, tak to samé můžeme vidět i v interiéru, akorát naruby, jako bychom vstoupili do trupu obrovské velryby,“ listuje nákresy budoucího objektu.

Návštěvníkům by se mělo otevřít i podzemí

A jak doplňuje starostka Nevřeně Štěpánka Bejčková, objekt by zdaleka neměl sloužit jen k jednomu účelu.

„Dneska můžete spojit expoziční prostory s něčím, kde si lidé mohou posedět, dát si nějaké občerstvení. Umožňuje to konání koncertů, různých výstav, společenských akcí. Samozřejmě tam bude nějaká expozice, která se bud měnit, takže není to jenom jednoúčelová stavba, ale umožňuje to širší využití,“ vysvětluje starostka.

A na to by Nevřeň chtěla ještě v budoucnu navázat a zpřístupnit část podzemních chodeb, které jsou v nedalekém okolí, potvrzuje iniciátor celé myšlenky Michal Stavař.

„To, co dneska zůstalo, jsou stovky metrů, takže ten prostor, i když už je z větší části zasypaný, tak je značně rozsáhlý a některé místnosti mají výšku až 18 metrů. Takže je to docela impozantní,“ říká Michal Stavař s tím, že podporu projektu vyjádřil i známý český geolog Václav Cílek.


Zvětšit mapu

Martin Hromádka, Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme