V Pardubicích vyvinuli systém, který sleduje letadla pomocí rádiových vysílačů

Vidět a nebýt viděn - to je hlavní princip nové vojenské technologie, která dokáže identifikovat tzakvazná neviditelná letadla a malé letouny. Novinku, která prý nemá na světě obdoby, představila pardubická ERA, známá jako dodavatel vojenských radiolokátorů Věra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo

Letadlo | Foto: Tomáš Adamec

Už žádné nové radary v krajině, žádné otáčivé antény, jen rádiové vlny FM. Tak trochu s nadsázkou to naznačuje vývojář a technik Vojtěch Stejskal. Unikátní systém protivzdušné obrany pod zkratkou PCL chce totiž hlavně je.

„Náš systém je umístěn na střeše vedlejší budovy. Vypadá trochu jako věšák na prádlo, ale to především díky tomu, že přijímáme klasické FM rádiové vysílání, které si naladíte v autě, doma,“ vysvětluje.

Stačí k tomu anténa, počítač, reproduktory a hlavně software. Kromě toho ale také rádiové vysílače - na Ještědu, Černé hoře nebo Pradědu. Letadla létající ve vzduchu totiž rádiové vlny odrážejí a technici je vidí v reálném čase na mapě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátní systém, který je schopen lokalizovat a sledovat létající objekty za pomoci běžných radiových vysílačů, se zajímal redaktor Ondřej Wolf

„Další velkou výhodou oproti primárnímu radaru je to, že my vlastně nic nevysíláme, my parazitujeme na cizích vysílačích,“ říká Stejskal.

To klasické vojenské radary nebo mobilní radiolokátory neumí. Ty zachycují pouze elektromagnetické vlny, vydávané přístroji na palubě letadel. Malé letouny a ultralighty tak nemají šanci zachytit.

„My prakticky nejsme vidět a vidíme. To je to nejdůležitější. A vidíme i to, co nic nevysílá,“ dodává Stejskal.

Nová technologie tak prý může zvýšit ochranu civilního obyvatelstva. Třeba před teroristickými hrozbami. „Může to být hodně využíváno také v oblasti bezpečnosti, kdy například s těmito malými letadly mohou být napadeny jaderné elektrárny nebo jiná významná místa v průběhu různých teroristických akcí,“ tvrdí předseda představenstva společnosti ERA Milan Jurek.

Pokud tedy selžou vojenské radary, PCL je zastoupí. Technologie může sloužit k nepřetržitému monitorování vzdušného prostoru a využita bude také pro civilní účely.

Matěj Skalický, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme