V Praze odhalili první digitální náhrobek. Je to nová éra posmrtného života, tvrdí autor

Na pražských Olšanských hřbitovech – u hrobu novináře Karla Havlíčka Borovského – se propojily moderní technologie s historickými souvislostmi. Odhalen tam byl první digitální náhrobek v Česku. Podle autora projektu tím začala nová éra posmrtného života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po načtení QR kódu se objeví webová stránka s informacemi o zemřelém | Foto: Život po životě

„Digitální náhrobek je čtverec z mramoru, velký asi 8 krát 8 centimetrů. Na jeho povrchu je vypískovaný QR kód, na který když se podíváte přes mobilní telefon, tak se načte profil zemřelého na webové stránce zivotpozivote.cz,“ vysvětluje zakladatel projektu Tomáš Studeník.

Představení nové služby proběhlo u hrobu otce české žurnalistiky Karla Havlíčka Borovského. „Byl symbolem boje proti dominantní ideologii, proti proudu. Nebál se ve své době kritizovat církev, uspořádání rakouské monarchie, je to známá osoba,“ popisuje důvody výběru osobnosti Studeník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O digitálních náhrobcích mluvil zakladatel projektu Život po životě Tomáš Studeník

Projektem chce prý ale také vzbudit debatu, jestli digitální technologie patří na hřbitov a do světa, který člověk opouští.

Digitální náhrobek si může pořídit každý. Stačí se zaregistrovat na stránce projektu a koupit si mramorovou destičku, která stojí 800 až 1000 korun. Tu si pak na hrobku jednoduše připevní.

Podle Tomáše Studeníka je to způsob, jak představit předky, na které se dávno zapomnělo a o kterých jejich blízcí už nic neví.

„Pokud by tenkrát existoval způsob, jak nahrát fotky, sebrat vzpomínky a připravit takovýto odkaz, tak dnes vím o svém dědečkovi nebo pradědečkovi mnohem víc. A dokážu si ho představit mnohem lépe než teď, kdy jediné, co vidíme, je mizející jméno na náhrobku, nebo ani to,“ dodává zakladatel projektu Život po životě.

V Praze na Olšanských hřbitovech byl odhalen první digitální náhrobek v Česku | Foto: Život po životě

Veronika Sedláčková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme