V Praze se představí unikátní půltunový model Vítkovické katedrály

Husarský kousek dnes podnikne parta Ostravanů. Prahu plnou historických skvostů obohatí o další památku. Přivezou zmenšený model technického unikátu: Dolní oblasti Vítkovic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dolní oblast Vítkovice | Foto: Colours of Ostrava, Vítkovice Machinery Group

Vysoké Pece, Důl Hlubina - to jsou názvy zastávek, které slyšíte, když tramvají projíždíte Vítkovicemi. Zchátralé a zrezivělé objekty teď procházejí řekněme náročnou plastickou operací a ukazují svou neobvyklou krásu.

Jako třeba vysoká pec, která se proměnila ve vyhlídku a naučnou stezku. Podívat se na ní byl i Stanislav Neuwirth.

„Já jsem tu kdysi pracoval, ale 60 roků jsem už tady nebyl. Je to překopané, skoro jsem to nemohl ani poznat. Ale ta místa, kde jsem já pracoval, přímo u té pece, to tam je zachované. Každý detail jsem viděl.“

A protože něco tak nezvykle krásného, jako jsou staré průmyslové objekty, by nemělo zůstat ostravským tajemstvím, uspořádali zástupci Dolní oblasti Vítkovic unikátní výstavu v Praze. Ukážou na ní zmenšený půltunový model národní technické památky.

„Model je velký, odpovídá velikosti té památky. Vezli jsme ho nákladním autem. Je to opravdu, co se týče architektonických modelů, aspoň já za sebe můžu říct, jeden z nejhezčích, které v České republice máme,“ říká Petr Koudela z Dolní oblasti.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme