V pražském Radotíně vzniká unikátní podvodní laboratoř pro výcvik kosmonautů

Pobyt ve vesmíru si může posádka kosmické lodi vyzkoušet nejen na trenažéru ve středisku NASA, ale brzy také na dně Slapské přehrady. Alespoň to plánuje parta nadšenců, která buduje podvodní laboratoř pro výcvik kosmonautů v Praze-Radotíně a právě na Slapech ji chce testovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní zachranná služba Slapy - záchranáři vyjíždějí i k lidem na plachetnicích | Foto: Pavel Pavlas

Mezi pobytem ve vesmíru a hluboko pod hladinou prý není zase tak velký rozdíl. Zatím na dvorku poněkud oprýskané továrny stojí třiceti tunové monstrum, kostra budoucí podvodní laboratoře.

„Jediné konkurenční zařízení má NASA. To je u Floridy. Oni to nemají mobilní. Sedí jim to tam na dně a zarůstá korály,“ říká Matyáš Šanda, který celý projekt vymyslel.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Radotíně natáčel redaktor Ľubomír Smatana

„Budou se tam simulovat takové věci jako nouzové situace v průběhu vesmírného letu,“ říká Pavel Boháček, který má na starost všechny věci kolem přežití posádky.

Ačkoliv projekt působí lehce neuvěřitelně, v Radotíně se opravdu rodí něco velmi neobvyklého. Matyáš Šanda má důvěru mnoha odborníků na vesmír, spolupracuje s řadou vědců, kteří by chtěli v podvodní laboratoři otestovat posádku nebo vyzkoušet záchranářské metody v extrémních podmínkách.

Zatím celou laboratoř buduje Šanda spolu s pěti kolegy převážně z vlastních prostředků, a to už pátým rokem. Právě nedostatek peněz celý unikátní projekt neustále brzdí.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme