V Rusku začnou experimenty s letounem Jak-42

V Rusku dnes začnou experimenty s letounem Jak-42. Experti z Mezistátního leteckého výboru budou zjišťovat, co se v září stalo se strojem stejného typu, ve kterém zahynuli hokejisté Jaroslavle, včetně tří Čechů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo typu Jak-42 | Foto: Airways.cz

Stejný typ letadla, od stejného provozovatele je doplněn záznamovým zařízením, které snímá mnohé hodnoty z hlediska rychlosti a podobně. Experimenty mají podle leteckého publicisty Martina Velka simulovat stav, který proběhl při vzletu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byl letecký publicista Martin Velek

„Budou nastaveny režimy motorů, vše bude opakováno ve stejném časovém sledu, stejné úkony jako dělala posádka, s výjimkou toho podezíraného brzdění, tam o tom nebyla přesnější informace, nicméně k němu patrně došlo, kdy se dva piloti nedohodli - jeden přidával plyn, druhý brzdil. Potom budou zkoušeny účinky brzdění na schopnost letadla se zvednout a dosáhnout žádaného úhlu náběhu, při kterém se odlepí od betonu.“

Experiment provedou zalétávači od firmy Jakovlev a zkušebního střediska Ramenského u Moskvy. „To jsou určitě profesionálové na slovo vzatí,“ dodává Velek.

Příčiny nehody se podle Martina Velka většinou vyšetří. Podstatné ale je, aby dráha byla suchá, shodná s letním počasím a se stavem, který byl v době katastrofy. Dnes ale v Moskvě prší a sněží, takže se experiment zřejmě neuskuteční.

Letadlo Jak-42 havarovalo 7. září krátce po svém startu z letiště Tunošna v ruské Jaroslavli, asi 200 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Na palubě cestovali členové hokejového týmu Lokomotiv Jaroslavl. Nehodu přežili jen dva lidé, jeden z nich později v nemocnici zemřel.

Nikola Bojčev, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme