Ve Francii budou provoz na silnicích kontrolovat i drony

Francie chystá velkou policejní akci ke snížení úmrtnosti na silnicích. Poprvé chtějí úřady využít pro kontrolu dopravy také bezpilotní letadla, tzv. drony, které budou mít za úkol odhalovat nebezpečné řidiče. V rámci dalších opatření počítá vláda také s instalací nových radarů na měření rychlosti nebo s plošnými testy na užívání drog.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dron, drone, model dronu, bezpilotní letadlo, bezpilotní letoun | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Drony, které už úspěšně testuje francouzská pošta i letecké společnosti, mají pomoci odhalit neukázněné řidiče porušující pravidla silničního provozu.

Se shora by mohly odhalit podivné chování motoristů, kteří ohrožují své okolí a mohli by řídit i pod vlivem alkoholu. Například když přejíždějí plnou čáru nebo jedou po dálnici v protisměru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nasazení dronů k hlídání silničního provozu mluvil zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd

Na alkohol za volantem se francouzská vláda zaměřila už před časem, počet nehod se jí ale snížit nepodařilo. Zkouší proto nové kroky.

Nově se tak počítá i s instalací 500 funkčních radarů a 10 tisíc radarů falešných. Ve třech departmentech se sníží povolená rychlost z 90 na 80 kilometrů za hodinu.

Za prvních osm měsíců letošního roku zahynulo na francouzských silnicích 2250 lidí, vláda chce do pěti let snížit toto číslo na 2000 za celý rok.

V Česku komplikuje provoz dronů počasí

„Návrh je dobrý, ale neřeší situaci, kdy jsou zhoršené klimatické podmínky. V těch bohužel drony nemohou létat – je to například sněžení, silný déšť, případně poryvy větru,“ hodnotí nápad na využití dronů mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

„Ale když se přihlédne k situaci ve Francii, tak nápad je dobrý třeba pro pobřeží nebo místa, kde není tolik výkyvů počasí,“ míní Vomáčka.

V Česku by se podle něj daly využít jen během takového léta, jaké bylo například letos. Jinak je to kvůli počasí spíše nevhodné. I proto se zatím nikde v Evropě drony pro kontrolu silničního provozu nepoužívají, upozornil mluvčí ÚAMK.

Dron - příklady možného využití | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme