Vědecký počítač přesáhl hranici 1 petaflops

Prvním vědeckým superpočítačem, který přesáhl magickou hranici 1 petaflops, se stal stroj Cray XT5, kterému se podle antické obludy přezdívá Kraken.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Superpočítač Cray XT5 "Kraken" | Foto: The University of Tennessee, Oak Ridge National Laboratory

Superpočítač stojí v americkém Národním institutu pro výpočetní vědy (National Institute for Computational Sciences, NICS), který spadá pod Univerzitu Tennessee. Na počátku října byl dokončen jeho upgrade, díky kterému Kraken získal výkon 1,03 petaflops a zařadil se tak do první pětky nejvýkonnějších počítačů světa. Petaflops je deset na patnáctou flops čili počtu operací v plovoucí čárce za sekundu. Jinými slovy to znamená, že Kraken dokáže během vteřiny provést tisíce bilionů matematických kalkulací.

Kraken se skládá ze 16 000 šestijádrových procesorů AMD 2,6 GHz na platformě Istanbul. Jeho operační paměť je 129 TB, což představuje ekvivalent více než 13 000 filmů na DVD. Na upgradovaný superpočítač si už brousí zuby široká vědecká obec, která jej chce využít pro trojrozměrné počítačové simulace. Národní institut pro výpočetní vědy oznámil, že Krakena bude zaměstnávat například modelování výbuchů supernov, zemětřesení, jaderné fúze a hledání optimálních procesů získávání ethanolu z rostlinné celulózy.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme