Věhlas a sláva britské lodi Ark Royal nepomohly, v Turecku ji rozřežou na šrot

Britové v pondělí naposledy zamávali bývalému vlajkovému plavidlu Královského námořnictva Ark Royal. Slavnou letadlovou loď čeká neslavný konec - v Turecku ji rozřežou do šrotu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď Ark Royal

Letadlová loď Ark Royal | Foto: www.wallshark.com

Ark Royal je loď slavného jména i slavné historie. Přesto se stala jednou z obětí drsných úsporných opatření.

Z aktivní služby ji stáhli o pět let dříve, než se předpokládalo. To svého času vyvolalo vlnu kritiky, protože Británie se brzy ocitne bez letadlových lodí.

Nedostatek peněz je třeba hledat i za tím, že se Ark Royal nezakonzervuje a nestane se z ní muzeum. To čeká až další letadlovou loď třídy Invincible, která by měla být zachována pro další generace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Loučení Britů se slavnou letadlovou lodí Ark Royal přiblížil zpravodaj Jiří Hošek

Existovalo několik podnikatelských záměrů, co s obrovskou lodí udělat. Uvažovalo se například o tom, že se potopí u pobřeží Devonu a stane se atrakcí pro potápěče, mohl z ní být heliport v Londýně, noční klub v Číně nebo kasino v Hongkongu.

To všechno padlo a britské námořnictvo nakonec prodalo koráb asi za 90 milionů korun turecké společnosti obchodující se šrotem.

Loučení s letadlovou lodí bylo velmi dojemné. V Portsmouthu se shromáždily davy lidí, některým přihlížejícím tekly slzy a mezi přítomnými nechyběli ani bývalí členové posádky. BBC oslovila někdejšího kapitána letadlové lodi sira Alana Masseyho.

Ark Royal je pátá válečná loď toho jména v historii britského námořnictva. První z nich sloužila ve válce se Španělskem koncem 16. století, další zasáhla do I. světové války a třetí se vyznamenala za II. světové války, byla však potopena německým torpédem nedaleko Gibraltaru v roce 1941. Nynější Ark Royal zahájila službu v roce 1985, zúčastnila se konfliktu na Balkáně a sehrála klíčovou roli při invazi do Iráku v roce 2003.

„Z mnoha hledisek je to smutný pohled. Člověku to připomíná, jak moc stárne. Tohle byla tak slavná loď, která vykonala velké věci. Být kapitánem takové lodi mě naplňovalo pýchou i pocitem odpovědnosti. Jsem smutný, že skončí v loděnici, kde ji sešrotují,“ řekl někdejší kapitán Ark Royal.

Rozřezat loď s výtlakem 22 tisíc tun je náročná operace. Plavidlo se nejprve musí se ekologicky zajistit, to znamená odčerpat palivo a odstranit další nebezpečné látky.

Když v Británii rozřezávali francouzskou letadlovou loď Clemenceau, zjistili, že obsahuje třeba 1000 tun azbestu. To tehdy vyústilo v protesty a rozhodnutí velké šrotovací operace na území Británie dál neprovádět.

V případě Ark Royal by se mělo získat 20 tisíc tun použitelného kovového šrotu, což bude úkol dělníků v loděnicích Leyal v tureckém Izmiru.

BBC napsala, že kdyby se takto velká loď rozebírala v britském Hartlepoolu, zabralo by to třem stovkám dělníků 24 měsíců, přičemž by museli pracovat ve dvanáctihodinových směnách.

Jiří Hošek, Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme