Veletrh v Las Vegas ukáže nejnovější trendy ve spotřební elektronice

V severoamerickém Las Vegas dnes oficiálně začíná největší veletrh zaměřený na oblast trhu se spotřební elektronikou Consumer Electronics Show 2010. Tento veletrh tradičně poodhalí nejnovější trendy a nejbližší budoucnost elektroniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3D HD monitory Miracube | Foto: Pavonine (Miracube)

V Las Vegas vystavuje přes 2800 firem, které představují nejnovější technologie a inovace. Kromě samotných výrobků také novinky v softwaru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinkách a trendech v oblasti elektroniky mluvil na Rádiu Česko David Koubek ze zahraniční redakce Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu.

Na veletrhu je částečně poznat i hospodářské oživení. Výrobci v posledním kvartálu zaznamenávají vylepšující se účetnictví. Hospodářský růst je nicméně pozvolný.

"Tahounem trhu s elektronikou by měly být ploché LCD televize a přehrávače ve vysoké kvalitě, to znamená technologie Blu-ray disků. Potom snad ještě notebooky a takzvané netbooky, ale jinak to moc dobře nevypadá. Ale nepříliš uspokojivý nárůst obratu neznamená pokles prodejů, například plazmové televize zlevnily, takže nárůst obratu nemusí být takový," vysvětluje redaktor Českého rozhlasu David Koubek, který se trhem se spotřební elektronikou zabývá.

"Nejnovějšími trendy je zvětšování a ztenčování obrazovek a zmenšování ostatní elektroniky. Dále pak bohatší zážitky a jednodušší ovládání, a také slučování přístrojů. Představí se například komponenty nového standardu propojování počítačů a periferií superrychlého USB s kódovým označením 3.0 nebo nové paměťové karty s větší přenosovou rychlostí a větší kapacitou. Nový formát SDXC by už v budoucnu nemusel mít kapacitu vyjadřovanou v Mega nebo gigabytech, ale v terabytech," pokračuje Koubek.

Třetí rozměr

Možná nejvíce se po veletrhu bude mluvit o třetím rozměru, který se dere na televizní obrazovky. Hned několik výrobců přichází s 3D televizory. Zatím jsou pro sledování těchto televizorů stále nutné speciální brýle, jedná se ale o aktivní brýle, které dokáží 3D obraz filtrovat skutečně velmi komfortně.

S možným rozšířením 3D televizorů ale vyvstává otázka, čím naplnit jejich vysílání.

"Zlí jazykové říkají, že po 3D Avataru si jen tak někdo na 3D filmy netroufne. Ale možná je to naopak. Filmový průmysl loni v USA o žádné krizi mluvit nemůže, třeba tedy předvede i něco podobného na domácích kinech. Ale i televize už prý začínají pokukovat po 3D formátu, například ESPN o tom vážně uvažuje," podotýká Koubek.

Některé výkonné televize, představované na veletrhu, dokonce umějí samy 3D obraz vypočítat a vytvořit, jedna z nich umí dokonce dopočítat chyby vzniklé při kompresi a sama přizpůsobit obraz světelným i barevným podmínkám v místnosti.

Dotykové ovládání

Elektronice blízké budoucnosti budou pravděpodobně vévodit nejrůznější dotykové a pohybové ovladače.

Co se týká slučování přístrojů, na veletrhu se například objevily televize, které umějí kromě běžných funkcí zároveň internetovou telefonii, tedy umějí velmi rozšířený skype.

Ondřej Černý, David Koubek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme