Veřejnoprávní televize v Evropě sází hlavně na seriózní tváře moderátorů

Česká televize večer představí novou podobu své zpravodajské vlajkové lodi, večerních Událostí. Uvádět je budou Jolana Voldánová, Aneta Savarová, Marcela Augustová a Jakub Železný. Na to, jak má vypadat moderátor veřejnoprávního zpravodajství, se názory různí, alespoň ve střední Evropě ale televize většinou sází na zkušené seriózní tváře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní seriály - ilustrační obrázek

Televizní seriály - ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka stock.xchng

Je úterý 20. března, 20:00 a u hlavních zpráv německé veřejnoprávní televize ARD vítá diváky Judith Rakersová. Hezká blondýnka má na sobě strohé šedohnědé sako.

Žádné videoupoutávky, žádné zdržování, vedle moderátorky se objeví fotografie z atentátu v Toulouse s popiskem a jde se rychle k věci. Času není nazbyt, relace Tagesschau trvá jen patnáct minut.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakou podobu mají hlavní zprávy dne na obrazovkách našich sousedů, zjišťovala Karolína Rezková

Šestatřicetiletá Rakersová je ze sedmi moderátorů nejmladší, hlavní moderátor Jan Hofer je ročník 1952. Německá ARD chce mít image konzervativního média s důrazem na kvalitu informací a svůj model zpráv za posledních 30 let výrazně nezměnila. Přesto jsou její zpravodajské relace nejoblíbenější a diváci jim důvěřují.

Druhý německý veřejnoprávní kanál ZDF se v posledních letech snaží své moderátory rozpohybovat. Zajímavým úkazem v Německu jsou přestupy moderátorů mezi veřejnoprávními a soukromými médii. Jde o běžnou věc a nikdo se nad tím nepozastavuje.

Hlavnímu zpravodajství rakouské veřejnoprávní televize ORF v 19:30 předchází o půl hodiny dřív zprávy v jednotlivých spolkových zemích, tedy devětkrát odlišné informace. Celostátní vysílání pak uvádí zásadní aktuality z domova a ze zahraničí, často doplněné rozhovorem s hostem.

Moderátory jsou především zkušení dlouholetí redaktoři, mnozí z nich bývalí zahraniční zpravodajové, které vedení televize i diváci považují za televizní hvězdy.

Moderátoři STV spolu nemluví

Slovenská veřejnoprávní STV prodloužila od letoška zprávy z 15 minut na 40 minut a o půl hodiny uspíšila začátek hlavní relace. Důvod byl minimální podíl na trhu oproti komerčním stanicím.

Změna ale byla vlastně jen kosmetická, smíchaly se regionální zprávy s běžnou relací. Ve studiu sedí dva moderátoři, spolu navzájem ale nekomunikují.

STV čelí dlouhodobé kritice, že má špatné zpravodajství, zastaralou stavbu reportáží a málo původních materiálů. A slovenští diváci hlasují pomocí dálkových ovladačů - 44procent z nich sleduje zprávy na komerční Markíze.

Martin Hromádka, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme