Větrák bez vrtule

Vynálezce nového přístroje se inspiroval leteckými motory. Tichý větrák zesiluje proud vzduchu patnáctkrát a je bezpečnější než tradiční větráky. Ovšem není levný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrák bez vrtule

Větrák bez vrtule | Foto: Dyson Inc.

Sir James Dyson je konstruktér, který v minulosti vyvinul či vylepšil několik praktických přístrojů. Přišel např. s bezsáčkovým vysavačem nebo originálním vysoušečem rukou. Firma tohoto vynálezce přináší další zajímavou novinku - údajně bezvrtulový větrák.

K dispozici je pouze jeho popis, na internetu kolují obrázky a videa, která ukazují, jak tento přístroj pracuje. Je pravděpodobné, že pohyblivé listy se nacházejí uvnitř přístroje, je ovšem pravda, že zvnějšku nejsou vidět. Kromě autora vynálezu a jeho spolupracovníků asi nikdo přesně neví, jak tento přístroj funguje.

Podstatou nového větráku je technologie Air Multiplier. Zesiluje prvotní proud, který do větráku vstupuje, údajně až patnáctkrát. Výsledkem této technologie je možnost vytlačovat až 300 litrů vzduchu za sekundu. Sám konstruktér říká, že se poučil z principů i tvarů součástek leteckých proudových motorů a turbodmychadel v autech. (A podle všeho také z letecké technologie obecně, např. z toho, jak se vytvářejí podtlak a sání pomocí speciálních tvarů křídel.) O těchto zařízeních ale víme, že rotující listy či lopatky vrtulí jsou jako součást turbín ukryty v jejich nitru. Hlavní vtip tedy zřejmě tkví ve způsobu, jakým konstruktér z malého čerpacího motorku uvnitř základny větráku vede proud vzduchu do hlavního prstence a ven, kde je jím strháván další objem vzduchu.

Tvrzení o "bezvrtulovém větráku" je tedy drobný marketingový trik a vynálezci ho nebudeme zazlívat. Koneckonců o proudových letadlech se také tvrdí, že nemají vrtule. Dysonova inovace je každopádně zajímavá. Jak ukazuje video, je proud vzduchu, který vzniká, mnohem rovnoměrnější než u běžného větráku. Také jeho chod je o poznání tišší a je bezpečnější i pro zvědavé dětí.

Cena nového výrobku činí 200 liber, tedy téměř 6 000 korun. Na každém zákazníkovi je, zda tuto cenu výhody větráku vyváží.

Pavel Vachtl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme