Vlastní internetovou koncovku už si může registrovat každý. Za 3,7 milionu korun

K zavedeným koncovkám internetových adres jako .cz, .org nebo .com brzy přibudou možná až stovky dalších. Vlastní příponu si bude moci zaregistrovat kdokoli – za 185 tisíc dolarů, tedy zhruba 3,7 milionu korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet v knihovnách. Ilustrační foto

Internet v knihovnách. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng, Patrick Hajzler

Všechny návrhy ale musí projít připomínkovým řízením, které probíhá právě teď. Své výhrady k nim může vyjádřit veřejnost i vlády jednotlivých zemí a to prostřednictvím svých zástupců sdružených v takzvaném vládním poradním výboru.

Důvodů k odmítnutí schválení koncovky může být celá řada a vlády jich také řadu uplatnily. „Například některá jména byla stejná, jako jména geografických území, třeba částí některých zemí. Potom vláda mohla říct, že pokud žádost neměla souhlas místních autorit, třeba města nebo oblasti, tak by neměla být přijata,“ vysvětluje Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC, které spravuje domény s koncovkou .cz.

Přehrát

00:00 / 00:00

O registraci nových domén nejvyšší úrovně mluvil na Rádiu Česko Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC

„Nejaktivnější byla Austrálie, která ze zhruba 250 připomínek napsala celou polovinu. Té se třeba nelíbilo, pokud o nějaké obecné slovo, například typu .search pro vyhledávání, zažádala společnost, která ji nechtěla uvolnit veřejně, ale chtěla ji používat pouze sama pro sebe. Takovéto žádosti třeba Austrálie odmítala,“ říká Filip.

Žádosti se rozdělily do několika druhů, na obecné, geografické nebo komunitní. „Pokud je geografická, posuzuje se, jestli má podporu daného regionu, města nebo i kontinentu. U komunitních se zase posuzuje, jestli za tím komunita skutečně stojí, jestli nějaká existuje a jestli doména pro ni bude vhodná a je vytvářena s jejím souhlasem,“ popisuje zástupce CZ.NIC.

U obecných názvů se zase hledělo na to, zda nepoškodí trh nebo neomezí jiné hráče na trhu. Důležitá byla i etická kritéria. Některým arabským zemím například vadila žádost o doménu .islam. Mají totiž pocit, že nad spravováním takového jména by měla panovat širší shoda a neměla by ho spravovat soukromá organizace. Ke schválení nebyly doporučeny ani domény jako .sucks nebo .wtf.

Z Česka přišla jen jedna žádost, kterou podala firma Unicorn. „Je zajímavé, že i česká vláda měla k některým žádostem připomínky – ke koncovce .green vláda nedoporučila ke schválení 3 ze 4 žadatelů, upřednostnila tedy jednoho ze žadatelů. Argumentovala tím, že v komunitě .green je jedna žádost nejvíce akceptovaná komunitou zeleného hnutí a tři ostatní se jim nezdály být relevantní,“ říká Ondřej Filip.

Markéta Bartošová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme