Vypnutí Wikipedie zabralo, senátoři mění názor na protipirátské zákony

Neobvyklý 24 hodinový protest amerických internetových firem přinesl výsledky. Společnosti a organizace provozující webové stránky varují před údajně drakonickými zákony na ochranu autorských práv, které chce prosadit americký Kongres. Mnozí zákonodárci ve Washingtonu teď obrátili a nechtějí legislativu v její současné podobě podpořit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úvodní černá stránka oznamující přerušení provozu Wikipedie

Úvodní černá stránka oznamující přerušení provozu Wikipedie | Foto: Wikipedia

Wikipedia vypnutá na 24 hodin dokázala hodně. Minimálně osm senátorů, kteří byli dřív pro zákon, zaměřený na ochranu intelektuálního vlastnictví, oznámilo, že mění názor.

Mezi těmi, kdo svou podporu stáhli, jsou i dva kongresmani, kteří zákony předkládali. Ta skupina je celkově velmi rozmanitá. Jsou v ní jak republikáni, tak demokraté, stejně jako senátoři i členové sněmovny reprezentantů. Oba zákony tak ztrácejí půdu pod nohama a šance na jejich přijetí se rapidně snižuje. Obzvláště, když se už dříve proti nim více méně postavil i prezident Obama, který naznačil možnost zákony vetovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce

Protestu se zúčastnily desítky provozovatelů internetových stránek. Právě potemnělá úvodní strana oblíbené encyklopedie Wikipedia ale přilákala zřejmě největší publicitu.

Vypnutí Wikipedie postihlo 25 milionů uživatelů, kteří ji denně navštíví. Ale protestu se zúčastnilo celkem přes 7000 serverů. Řada dalších ho podpořila. 4,5 milionu lidí podepsalo online petici proti oběma zákonům.

Úspěšnost akce ale asi bude hodnotit každý z účastníků jinak. Vypadá to, že se podaří zastavit zákony v jejich současné podobě. Obsahují totiž velmi všeobecné formulace, které se dají vykládat i tak, že by z pirátství mohli být obviněné právě i takové stránky jako je Wikipedie nebo třeba sociální sítě. Je ale pravděpodobné, že se vrátí v jiné podobě a budou bojovat specifičtěji proti internetovým pirátům.

Kdo je zloděj?

Takzvaná SOPA, tedy Stop Online Piracy Act, pochází dílny Sněmovny reprezentantů, kteří tím chtějí lépe chránit autorská práva v kyberprostoru. Protect IP Act (PIPA) je podobný návrh od senátorů. Jejich zavedení by v praxi umožnilo jakémukoliv federálnímu soudu nařídit zablokování libovolné americké stránky, která zprostředkovává stažení nelegálního stahování hudby, filmů a dalšího digitálního obsahu. Internetové prohlížeče by navíc musely ‚zakázané stránky‘ ve výsledcích vyhledávání amerických uživatelů vynechávat. To je podle kritiků jasná cenzura.

Návrhy podporuje filmový a hudební průmysl, jehož produkty se často šíří ilegálně. Podle představitelů těchto odvětví jsou navrhované zákony nezbytné k ochraně intelektuálního vlastnictví a pracovních míst. Postavila se za ně řada majitelů mediálních společností, včetně Ruperta Murdocha.

Murdoch, kterému patří velká média v USA, Británii i Austrálii, o víkendu na Twitteru ostře kritizoval prezidenta Baracka Obamu, že se přidal 'na stranu sponzorů ze Silicon Valley'.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobněji k tématu mluvil na Rádiu Česko Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě

„Silicon Valley a Hollywood jsou mocní hráči na trhu, jejichž zástupci jsou v kuloárech kongresu jako doma. Ve skutečnosti jde ale o třetí stranu, která je ve skutečnosti hlavní. Jde o statisíce webových stránek z Číny a dalších zemí třetího světa. Tyto stránky nejen že soustavně umožňují krádeže intelektuálního vlastnictví, ale přímo prodávají produkty, prodávané pod falešnou známkou. Nebo prodej jen falešně slibují a ve skutečnosti zákazníkům kradou čísla kreditních karet,“ říká Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě, a dodává:

„To jsou hlavní nepřátelé svobodného internetu, ne student, který si cestou domů ve vlaku stáhne písničku bez zaplacení.“

Igor Maňour, Vít Pohanka, Ondřej Bouda, Jan Piroch, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme