Výrobci mobilů objevili nový byznys - 'chytré hodinky'

Jedním z hlavních lákadel letošního ročníku veletrhu zábavní a spotřební elektroniky v Berlíně jsou takzvané chytré náramkové hodinky. Několik prototypů už na trhu existuje. Dnes tento výrobek představila také jihokorejská společnost Samsung.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéra multifunčních hodinek Samsung, které propojí a ovládají veškerou chytrou elektroniku. Můžete si vybrat i barvu | Foto: Klára Stejskalová

Přes hodinky si bude moci uživatel číst SMS zprávy či se připojit ke známým aplikacím.

Podle vedoucího redakce mobil-indes.cz Jana Matury bude přes ně možné také fotografovat, a dokonce i telefonovat. To všechno ale s podporou telefonu, který bude muset mít uživatel u sebe:

Přehrát

00:00 / 00:00

Chytrým hodinkám se věnoval Jan Beneš

„Pomůžou nechat třeba ty velké smartphony v kapse a přitom uživateli umožní sledovat události, které potřebuje přímo na ruce. V principu by ty hodinky měly ukazovat základní informace takové, jaké ukazuje smartphone.“

Soupeřit s chytrými telefony ale hodinky nespíše nebudou. Podle odborníků budou spíše doplňkem k takzvaným smartphonům. Třeba jeden analytik oslovený agenturou Reuters říká, že úkolem chytrých hodinek není nahradit telefon, ale jeho používání udělat ještě dostupnějším než dosud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl redaktor odborného serveru Digizone.cz Lukáš Polák

Podle nepotvrzených informací by hodinky měly být vybavené obrazovkou s úhlopříčkou 6,3 centimetru. Vzhledem k velikosti displeje budou asi umožňovat ovládání prsty, stejně tak jako na mobilu, který ale uživatel nemusí vytahovat z kapsy nebo kabelky.
Trh s chytrými hodinkami bude podle analytických firem v příštích letech růst. A právě proto se na tuto oblast soustředí všichni velcí výrobci včetně Samsungu. Oblast chytrých telefonů nebo tabletů jim už stačit nebude a žádný z nich rozhodně nechce zůstat pozadu.

Apple už podobné zařízení nazvané iWatch vyvíjí a na trh by ho měl uvést příští rok. Na technologii spojující funkce hodinek a chytrého mobilního telefonu pracují i další konkurenti. Například společnost Sony představila druhou generaci hodinek SmartWatch. Hodinky nabízí také firmy LG nebo Motorola. K těmto firmám se možná za čas přidá i Google.

Smartphone - chytrý telefon | Foto: Khalil Baalbaki

Milan Kopp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme