Z Číhoště na Vysočině vylétne sonda, která pořídí záběry Země z výšky 30 kilometrů

Z Číhoště na Vysočině se dnes ráno vznese zvláštní sonda. Ponese dvě kamery, které pořídí z výšky 30 kilometrů záběry Země i samotný okraj atmosféry. Balon se sondou nevypustí špičkoví vědci, ale parta mladých lidí, kteří mají rádi počítačové hry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Země | Foto: NASA - Johnson Space Center

Jedno razítko od úřadu pro civilní letectví, pořádná dávka nadšení a trocha techniky – to dnes stačí, aby lidé poslali zvěda do vesmírného prostoru. Do výšky čtyřikrát vyšší, než létají letadla.

Lidé ze sdružení No:mad chtějí takto dokázat, že i na první pohled neuvěřitelně složité projekty, zvládne uskutečnit obyčejný mladý člověk. Vlastní záběry z vesmíru budou určitě dostatečným důkazem.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mladými lidmi ze sdružení No:mad natáčel redaktor ČRo Daniel Burda

„Jedna kamera, která je na boku sondy, bude zaznamenávat ze 30kilometorvé výšky modrý obal země, s černým pozadím vesmíru. Tam je taková výška, která to umožňuje. Druhá kamera potom směřuje na Zem,“ říká předseda sdružení Tomáš Černohous.

Ten bude mít z vesmíru nejen hru ‚Z vesmírného prostředí‘, ale také své vlastní snímky podobné těm, které pořizují satelity.

Ještě doufat, že se sonda v pořádku snese na Zem a bude k nalezení.

„Máme tam GPS lokátor, který v sobě má SIM kartu. Ta bude aktuálně odesílat informace o souřadnicích. Přes mapy se podíváme, kde ta sonda je.

Michal Prokopec si je jistý, že technika sondu najde. Když ne, tak je tam cedulka s telefonním číslem. Do ciziny by vesmírný zvěd spadnout neměl. Právě proto si vědátoři vybrali Číhošť, která je geografickým středem České republiky.

Daniel Burda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme