Za deště pozor na aquaplaning. Zpomalte, držte volant rovně a sešlápněte spojku, radí odborníci

Pro sever a severovýchod republiky platí varování před silným deštěm. Prší ale i jinde. V přívalovém dešti nebo prudkém lijáku by si řidiči měli dát pozor na takzvaný aquaplaning. Při něm pneumatiky ztratí kvůli vrstvě vody kontakt s vozovkou. Řidiči tak už při rychlostech nad 80 kilometrů v hodině mohou mít problémy s kontrolou svého auta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, déšť, bouřka, bouřky, prší (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová

Když se mezi pneumatiku a silnici dostane vrstva vody, stane se auto neovladatelným. V tu chvíli může řidič skončit v protisměru nebo vyletět ze silnice.

Odborníci radí držet volant rovně, ruce mít v poloze, jako když ručičky ukazují tři čtvrtě na tři, ubrat plyn a sešlápnout spojku. Důležitá je také rychlost i to, v jakém stavu má řidič pneumatiky.

„U vzorku, který se pohybuje už okolo zákonné hranice, což je 1,6 milimetrů, dochází ke vzniku aquaplaningu v rychlosti o 40 procent nižší než u zánovní pneumatiky,“ varoval před časem Jaroslav Třetina z firmy dodávající pneumatiky.

U nové pneumatiky hrozí aquaplaning až v 90 kilometrech za hodinu. U starší, která ještě splňuje normu na hloubku dezénu 1,6 milimetrů, se může problém objevit už při 60kilometrové rychlosti.

Meteorologové varují před větrem a deštěm. V Jeseníkách a Beskydech může sněžit

Číst článek

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme