Zákaz ilegálního stahování filmovému průmyslu možná škodí, tvrdí vědci

Obecně se má za to, že ilegální šíření filmů po internetu filmovému průmyslu škodí. Možná to ale může být i naopak. Tvrdí to německo-dánský vědecký tým, který analyzoval výdělky filmových studií poté, co byl na začátku tohoto roku zavřen server pro sdílení souborů Megaupload.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Když na začátku letošního roku server Megaupload skončil, vzbudilo to vlnu pozdvižení. Detektivové FBI nasbírali důkazy a policisté na Novém Zélandu zatkli šéfa serveru, který si říká Kim Dotcom.

Megaupload byl trnem v oku mnoha filmových studií, protože na něm byla umístěna spousta jejich filmů, které si mohli uživatelé po celém světě stáhnout, aniž by producentům cokoli zaplatili.

Obecně se má za to, že ilegální šíření obsahu po internetu filmovému průmyslu škodí. Vědci z mnichovské a kodaňské univerzity zjistili, že filmy od ledna letošního roku vydělávají ve srovnání s předchozími měsíci méně.

Jedinou výjimkou jsou takzvané blockbustery, tedy velké kinohity. Ty vydělávají stejně jako předtím. Vědci sledovali vývoj a ziskovost skoro 1500 filmů, a to po dobu pěti let. A došli k závěru, že zavření serveru Megaupload mělo pro filmová studia spíš negativní dopad.

Tato teorie ale není nijak nová. Má se za to, že servery pro sdílení – nutno dodat, že nezákonné – filmů, hudby a dalšího obsahu fungují jako jakási reklama. Zvyšují povědomí o tom, co se natáčí, hraje, a to paradoxně přitahuje do kinosálů více diváků. Zmiňovaná studie tuto hypotézu vlastně potvrzuje.

Existují i další příklady. Jako dobrý marketingový tah v hudbě se například osvědčilo, když se před vydáním alba takzvaně "pustí" na internet jedna nebo dvě skladby. Zvyšuje to pak prodej. Je rovněž prokázáno, že lidé, kteří mezi sebou na internetu sdílejí hudbu a stahují, si ji také kupují a dávají za ni více peněz, než ti, kteří nestahují vůbec.

Pavel Polák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme