Zakladatel Wikipedie Wales: Jsme charita, o reklamě neuvažujeme

15. 1. 2011 Wikipedia oslaví 10 let své existence. Rádiu Česko u této příležitosti poskytl exkluzivní telefonický rozhovor zakladatel serveru Jimmy Wales. Wikipedia je internetová encyklopedie, která je zdarma, její obsah tvoří dobrovolníci a obsahuje už přes 10 milionů článků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jimmy Wales a jeho poděkování na Wikipedii

Jimmy Wales a jeho poděkování na Wikipedii | Foto: Marián Vojtek

15. 1. to bude 10 let od založení Wikipedie. Jaké události a aktivity máte připravené na připomenutí výročí?

Už 13. 1. uspořádáme první zahajovací oslavu v Londýně, půjde o událost wikipedické komunity a párty a 15. 1., což je přesné datum desátého výročí, se odehraje velké množství akcí na různých místech a já se zúčastním tolika, kolika jen budu moci díky videokonferenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní rozhovor se zakladatelem Wikipedie Jimmym Walesem.

Wikipedia je postavená na dobrovolnické práci, na jedné stránce píšete, že většina lidí to sice neví, ale co se týče Wikipedie, tak jste sám také dobrovolník a pracujete pro ní zadarmo, ale všichni, kdo v posledních dnech četli Wikipedii si museli všimnout vaší osobní výzvy k darování peněz. Kolik vlastě peněz potřebujete na provoz Wikipedie?

Rozpočet na nadcházející rok je 20.1 milionů USD a v té poslední sbírce, kterou jsme právě ukončili, jsme získali 16 milionů, což byla naše meta. A další peníze získáme z grantů, od největších dárců a sponzorů a z peněz, které přijdou průběžně během roku.

A kolik peněz jste sbírkou získali?

Těch 16 milionů dolarů jsme získali daleko rychleji, než jsme předpokládali, takže jsme sbírku ukončili dříve.

Uvažovali jste někdy že byste Wikipedii financovali reklamou?

Ne, o tom jsme skutečně nikdy neuvažovali.

Za co nashromážděné peníze utrácíte, kam investujete?

Peníze primárně utrácíme za technologie, což zahrnuje servery a přenosy dat, ale také platy programátorů a vývojářů , spoustu funkcí zůstává neziskových, ale platíme účetnictví. Také občas platíme právníky, telefony, celkově komunikaci a tak dále.

Musel tady být velký zájem potenciálních kupců. Uvažovali jste někdy o tom udělat z projektu akciovou společnost, prodat jí a nebo se spojit s komerčními partnery?

Ne, nikdy jsme o ničem takovém neuvažovali, my jsme charita a chceme takoví zůstat.

Před časem se objevila zpráva, že vám rapidně ubývají editoři, že nějakých 49 tisíc editorů uteklo z projektu, máte nedostatek sil?

To nebyla nikdy pravda.V té studii byla chyba, a sami autoři to později odvolali.

Roste tedy počet dobrovolníků, nebo stagnuje?

Skoro ve všech částech světa, a v některých částech ten počet hodně rychle roste, například v Rusku a také v Indii, na dalších místech jsou ta čísla stabilní, takže záleží na tom, na jakou oblast světa se zaměříme.

Wikipedia je postavená na software nazvaném wiki a dnes je na neuvěřitelném množství wiki stránek - od My wiki bussines po slavné Wikileaks. Je to pro vás dobře, nebo je to problém?

To je naprosto v pořádku, že existuje takové množství wikistránek. A Wikileaks mimochodem vůbec není wiki stránka, to jméno používá trochu nevhodně, ale je dobře, že je tu hodně wikistránek, které celkově podporují kulturu spolupráce, já osobně teď vlastním plně výdělečnou společnost jménem wikia.com, která je teď na internetu řazená na 60. místě a shromažduje mnoho tisíc wikistránek. Takže myslím, že je to dobře pro každého.

Wikileaks jste před nedávnem poměrně ostře kritizoval a řekl jste, že ohrožují celé Spojené státy americké. Myslíte si to stále?

Ne, to vlastně není o Spojených státech. Ne, moje pozice je taková, že doufám, že Wikileaks budou opatrné a tady bych připomněl obavy organizace Amnesty Interational v této otázce...

Který z vašich wikiprojektů, jako jsou Wikibooks, je nejpopulárnější?

Nejsem si opravdu jistý který je nejpopulárnější, asi bych řekl Wkimediacommons, což je úložiště fotek a obrázků pro celý projekt, to začalo být velmi populární mezi mnoha lidmi, kteří to využívají k velice různým účelům.

Na svém blogu jste jednou napsal, že časem uvidíme vzestup nové verze webu, že po nynějším webu 2.0 přijde 3.0, jak jste to myslel, vidíte už ten příchod?

Myslím, že to ještě není zcela jasné, ale z mého pohledu web 1.0 byl hlavně o algoritmech a zpracovávání dat. 2.0 je víc o komunitách, které se sjednocují, aby vytvářely různá prostředí, a web 3.0 bude fúze strojové umělé inteligence asistující lidem při vytváření inovativního druhu práce, a na to je před námi ještě dlouhá cesta. Ale myslím, že už vidíme, jak se vynořují některé příklady podobného přístupu.

Máte na mysli něco konkrétnějšího?

V blogu jsem zmiňoval Hunch.com což je vážně zajímavá stránka, jakýsi doporučovací mechanismus, a já jsem se stal členem představenstva této společnosti. Spolupracuje tu lidský faktor s použitím algoritmů a třídících mechanismů velmi zajímavým způsobem,.

Jak se bráníte proti tomu, aby obsah nebyl zaujatý?

Klíč je mít velmi silnou komunitu,. My jsme velmi citliví v otázce neutrality a k tomu se váže velký počet editorských postupů a zvyklostí, to není něco, co se děje automaticky, rodí se to z neustálé diskuse a dialogu, debaty, a velmi vážné snahy mnoha lidí prezentovat všechno férovým způsobem. Samozřejmě je to občas zmatečný lidský proces, ale myslím, že to nakonec funguje dobře.

Zastaví se někdy ten boj o správnou interpretaci? Můžete někdy udělat konečnou stopku a zastavit editaci obsahu?

Nejlepší způsob, jak zůstat nepředpojatý, je být vždy otevřený k revizím, otevřený k novým myšlenkám a vylepšením. Samozřejmě máme možnost dočasně zastavit editaci stránky, když vypukne nějaký boj o správnou interpretaci, ale to není tolik o neutralitě, ale spíš o lidských emocích a snaze je uklidnit.

Marián Vojtek, Václav Sochor, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme