Zástupci webových gigantů se v Paříži radí o regulaci internetu

V Paříži dnes začíná dvoudenní setkání největších osobností internetového světa. Do francouzské metropole se sjíždějí zakladatelé Googlu, Amazonu a na summitu internetové G8 se představí i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Akce se koná z iniciativy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Živé (internetové) vysílání Radiožurnálu

Živé (internetové) vysílání Radiožurnálu | Foto: Lenka Paličková

Sarkozy chce vyhlásit první kroky k regulaci internetu. Podle mnoha serverů je to pokus o cenzuru, přestože francouzský prezident tato obvinění odmítá.

„Ono to tak skutečně zatím vypadá. My sice nevíme přesně, jakým způsobem chce (Sarkozy) postupovat, jestli chce jenom nějak upravit zákony a vylepšit je tak, aby třeba lépe postihovaly zločiny na internetu, anebo chce skutečně zavést nějakou tvrdou cenzuru,“ uvedl v Ozvěnách dne šéfredaktor serveru root.cz Petr Krčmář a na adresu francouzského prezidenta doplnil:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu dnes jsme v Ozvěnách dne mluvili s šéfredaktorem serveru root.cz Petrem Krčmářem

„On se zatím k tomu příliš nevyjádřil, ta jeho řeč byla hodně obecná o tom, že je potřeba internet nějak pozdvihnout a informalizovat, ale samozřejmě můžeme předpokládat, podle toho, co Francie na internetu dělá, že spíš půjde o tu variantu, že se budou snažit internet více spoutat a řídit ho striktními pravidly.“

Nicolas Sarkozy se "proslavil" zákonem, který umožňuje uživatele za určitých okolností od sítě odpojit.

„Bohužel to je v současnosti jeden z nejhorších zákonů, co se týče internetu ve svobodném světě. Oni skutečně mají možnost na základě nějakých podezření odpojit uživatele, který podle těch podezření poskytoval nějaký ilegální obsah na internetu. To znamená, že ten zákon naprosto obchází demokratický systém, kdy vás může odsoudit jenom soud,“ poznamenal Krčmář.

Jedná se o vůbec první schůzku tohoto typu, posuzovat se bude role státu a internetu a také autorská práva - především v souvislosti s velkým boomem v oblasti čteček knih. Výsledek schůzky bude prezentován na dvoudenním summitu G8 v Deauville. Řada pozvaných osobností ale na pařížskou konferenci - na protest proti snahám internet omezit - nedorazila.

Jan Šmíd, mta, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme