Zatopte si v autě mobilem. Aplikace vám přečtou i SMS nebo zakreslí nehodu

Ovládat auto přes mobilní telefon - jako slavný James Bond - už nemusí být jen vzdálenou utopií. Vývojáři mobilních aplikací se předhání v nápadech, jak auto s telefonem co nejvíc propojit. Už dnes může být mobil pro řidiče užitečným pomocníkem. Dokáže v autě třeba předem zatopit, aniž byste kvůli tomu museli do garáže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v autě telefonuje (ilustrační foto)

Žena v autě telefonuje (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podobných šikovných aplikací najdete na internetu samozřejmě víc. Musíte ale pečlivě hledat.

„Některé dokonce nabízejí možnost řešení dopravních nehod, že se přímo zakresluje, co se stalo. Skrze aplikaci se to odešle do pojišťovny. Ta může začít ihned konat,“ nastiňuje Přemysl Vaculík ze serveru Dotekománie.cz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké aplikace řidiči na cestách pomůžou? Zjišťoval redaktor Matěj Skalický

Aplikace, bez které dnes už spousta řidičů ani nenastartuje motor, jsou elektronické mapy. Podle Vaculíka ale není nutné investovat do navigací tisíce korun, pokud tedy netoužíte po nadstandardních funkcích:

„Aplikace zdarma jsou do určitě míry omezeny, byť se největší společnosti neustále snaží dávat nové a nové funkce. Třeba jestli je před vámi zácpa, zhuštěný provoz a podobně. Pokud ale vyžadujete opravdu profesionální aplikaci, tak je asi lepší investovat do nějaké kvalitnější.“

Řada aplikací je pak určena přímo vozům na alternativní pohon, třeba na elektřinu.

„Pokud je dnes dostupná wi-fi na telefonu, tak může být samozřejmě i ve vozidle. Mobilní aplikace dnes umí bez problémů jednak v autě zatopit předem, auto vychladit předem, ale umí auto i nabíjet ve chvíli, kdy je levná elektrika, takzvaný noční proud,“ upřesňuje Robin Babický z Mitsubischi.

Chytrý už není jen mobil

Na zapojení auta do konceptu takzvané chytré domácnosti si podle Přemysla Vaculíka budeme muset pomalu zvykat. Budoucnost vidí i v hlasovém ovládání, například pomocí chytrých brýlí nebo hodinek.

„Samozřejmě není to tak, že byste řekli do hodinek: auto nastartuj. Jako v Jamesi Bondovi. Ale už můžou zobrazit rychlost, navigaci. Brýle to mají poněkud lepší, protože se nemusíte soustředit zrakem na hodinky na ruce. Uvidíte navigaci, jakou máte rychlost, jestli se blíží benzinka. Můžete si tam nechat zobrazovat nejrůznější informace,“ uvádí.

Největší výrobci softwaru pro chytré telefony už také vyvíjejí vlastní systémy do aut, které by komunikaci s mobilem ještě zjednodušily.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme