Žďárské náměstí ozdobí socha síťovky, český vynález je známý po celém světě

V Hustopečích mají sochu vinné kvasinky, v Dačicích trůní na podstavci i kostka cukru a ve Žďáru nad Sázavou bude na náměstí od pondělí na piedestalu síťovka. Přesněji řečeno se tam chystají odhalit sochu muže s touto taškou. Není to ale žádná náhoda. Právě tenhle vynález se rozšířil ze Žďáru do celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha síťovky ve Žďáru | Foto: Luboš Pavlíček

Žďárská socha ideově navazuje na síťování. Jedná se o postavu muže se síťovkou a bude umístěna na spodní část náměstí ve Žďáru nad Sázavou. Celá socha je zhotovena z ocelového drátu.

Dříve narozené ročníky mají síťovku zafixovanou jako tu nejběžnější tašku z doby minulého režimu s rohlíky nebo vánočním kaprem. Síťovka ale vznikla daleko dříve. Její vznik se datuje už do poloviny 20. let minulého století.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přes celosvětový úspěch českého vynálezu si Vavřín Krčil nenechal síťovku patentovat.

„Byl to tehdy zajímavý výrobní sortiment, můj dědeček s ní třeba jezdil do Německa. Ta taška se velmi rychle rozšířila a byla oblíbená,“ popisuje Roman Krčil, vnuk vynálezce síťovek Vavřína Krčila.

Krčil patent nevydal

Ten ji opatřil síťkovaným uchem a obšitím, aby se netrhala a netřepila. Nedlouho poté se objevilo hned několik typů síťovaných tašek. Třeba nákupní, vycházkové, loketní, ramenovky, tlumokové i pro sport a hry.

Přes veškerý úspěch si ale Vavřín Krčil svůj vynález patentovat nenechal. „Nevím, proč to neudělal. Je pravda, že v té době neměl moc penězních prostředků. Nejspíš ani ten nápad moc nedoceňoval,“ komentuje Krčil.

Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme