Zelená vlna ČRo nabízí novinku: zveřejňování dojezdových časů

V kolik hodin dojedu do cíle své cesty? Tuto jednoduchou otázku si položí snad každý řidič, který nervózně popojíždí v koloně a přemýšlí, co všechno nestihne. Právě proto nabízí Zelená vlna Českého rozhlasu ode dneška zajímavou novinku - zveřejňování dojezdových časů s ohledem na momentální situaci na silnicích. Jednoduché číslo, které ale může znamenat mnoho. Důležité údaje vznikají v ostravském Národním dopravním informačním centru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona na dálnici D1 u Kozlova na Jihlavsku | Zdroj: ČTK

Nenápadný dům u nenápadného kruhového objezdu v Ostravě. Tady je mozek pro dopravní informace ze všech českých silnic. Monitory, obrazovky, záplava čísel z mnoha sčítačů, mýtných bran a stovek kamer na cestách. Tak vypadá srdce dopravního zpravodajství.

„Informace, které přijdou do těchto systémů, automaticky vyvolají předdefinované scénáře dopravy. Pokud se týkají dálnice, automaticky změní text na informačním portálu tak, aby se k řidiči dostala nejaktuálnější informace,“ vysvětluje vedoucí centra Ctirad Weissmann.

Je přesvědčený, že každá nová informace pro řidiče, každý i zdánlivý detail pomůže. Jako třeba odhad dojezdového času, tedy okamžiku, kdy by řidič měl být doopravdy v cíli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze zpravodajství Zelené vlny se už dozvíte i to, kdy dojedete na místo určení

„Tento údaj vychází ze sčítačů, které jsou umístěny na mýtných branách. Časový údaj je pouze předpokládaný a je platný pouze v okamžiku odvysílání, protože nikdo neví, co se stane za pět minut.“

Křišťálovou kouli samozřejmě nemají ani v Národním dopravním informačním centru, ale přinejmenším v danou chvíli řidič zjistí, kdy nejdříve by měl dorazit tam, kam potřebuje - s ohledem na uzavírky, nehody nebo délky kolon. V podstatě se takto může rozhodovat ještě před tím, než například na dálnici vůbec vjede.

„Jsou tam i rychlostní silnice, například silniční okruh kolem Prahy, je tam rychlostní silnice R35, R46,“ vyjmenovává Weissmann.

Z tohoto ostravského centra putuje na webový portál dopravniinfo.cz tři a půl milionu zpráv ročně. Kdo má chytřejší mobil, možná už toto všechno využívá přímo v autě.

Úplně pro všechny je tady Zelená vlna, která se ode dneška dívá nejen na všechny silnice, ale také na hodinky. Je dobré vědět, kdy přesně tam budeme, ale na druhé straně se souboj o minuty může krutě nevyplatit.

Martin Knitl, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme