Žižkovský vysílač patří mezi nejvýkonnější v Evropě. V okolí Prahy šíří signál DAB

Celkem deset stanic Českého rozhlasu vysílá přes digitální signál DAB. Patří mezi ně Radiožurnál, Dvojka nebo Radio Wave. Od 2. listopadu se k nim nově přidá i regionální stanice Regina. Třeba v hlavním městě se signál DAB vysílá jen z jediného místa - Žižkovské věže. Kvalitu digitálního rádia na jednotlivých místech měří technici Českých radiokomunikací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žižkovský vysílač, Mahlerovy sady | Foto: Monika Puchingerová

„Měřicí vůz je uzpůsobený právě pro měření v terénu,“ vysvětluje technik Luboš Velísek. S měřicím vozem zastavuje u pražských Riegrových sadů.

Technik připojuje asi metr dlouhou anténu do stožáru, který je připevněný na autě. „Nyní vyjedeme s anténou do deseti metrů, protože taková je měřicí metodika,“ uvádí Velísek. K přístrojům v autě technik anténu připojí dvěma kabely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Digitální signál DAB šíří v Praze a okolí Žižkovský vysílač. Patří mezi tři nejvýkonnější v Evropě

„Jeden kabel je pro rotátor, který točí s anténou, a druhý je na svod signálu, který přijímáme. V autě je počítač a na vzdálenou plochu mám připojený měřicí přístroj, který zaznamená úroveň signálu. Teď mám velmi dobrý signál,“ popisuje technik Luboš Velísek.

Signál DAB z Žižkovského vysílače se dá chytnout v Praze a okolí. Podle vedoucího distribuce signálu Českého rozhlasu Pavla Balíčka lidské ucho citelně pozná, že neposlouchá vysílání přes FM rádio. Přes DAB je totiž zvuk kvalitnější.

Nově začne přes signál DAB od 4. listopadu vysílat také Český rozhlas Retro.

Řádné vysílání + budování DAB sítě | Foto: Český rozhlas České Radiokomunikace

DAB (Digital Audio Broadcasting) - formát digitálního rozhlasového vysílání | Foto: Český rozhlas

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme