'Raketou na Mars' cestoval v Ostravě na prezentaci americký expert z NASA

Hit ostravské patriotky Věry Špinarové "S raketou na Mars" ožil na akademické půdě. Pod vousy si ho pobrukovali vědci a studenti, kteří zaplnili sál Vysoké školy báňské. Jako magnet je přitáhla přednáška amerického experta z NASA, který pomáhal sestrojit planetární vozítko Curiosity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozítko Curiosity na Marsu | Zdroj: NASA

„Jsem jak naše malé děti, které tady chodí na různé tábory. Takže se na to určitě těším a sednu do křesla a budu poslouchat,“ dává nepokrytě najevo své nadšení jinak seriózní rektor Ivo Vondrák.

Čerstvého absolventa Marcela Nečesaného nejvíce na přednášce zajímá, jak probíhá výzkum Marsu a jaký je současný stav průzkumu rudé planety. Marcela dnes živí podobné robotické hračky, které pomáhají s dobýváním vesmíru. Mars je pro něj ale pořád hodně vzdálený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přednášku amerického vědce Jamese Rice sledoval i Stanislav Janalík

Přednáškový sál praskal ve švech, mohlo v něm být až přes pět set lidí.

Přednáška byla ve stylu pravé americké show s hlavní hvězdou geologem NASA Jamesem Ricem. Mužem, který pomáhal sestrojit vozítko Curiosity, vesmírný stroj, který si získal sympatie řady pozemšťanů.

„Proč vlastně chceme na Mars? Abychom prozkoumali jeho geologii a zkusili najít odpověď na otázku, jestli tam byl někdy život. Myslím si, že si to teď lidi uvědomují víc než dřív a věda má obrovskou roli, ať už se vydáme kamkoli,“ řekl ve své přednášce James Rice.

„Jsem velmi rád, že návštěva doktora Rice je v Ostravě. Na druhou stranu je to poměrně logické, protože tady zpěvačka Věra Špinarová už před mnoha lety zpívala písničku s textem ‚Raketou na Mars poletíme zas‘,“ uzavírá netradičním můstkem šéf hvězdárny Tomáš Gráf.

Marína Dvořáková, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme