Sonda Curiosity pokračuje v pátrání po životě na Marsu. Bude odebírat vzorky písku

Vesmírné vozítko Curiosity začne zítra odebírat první vzorky písku z povrchu Marsu. Oznámili to vědci z americké agentury pro letectví a vesmír NASA. Sonda tak pokračuje ve svém pátrání po stopách života na planetě. Na výsledky měření si však budeme muset chvíli počkat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robotické vozítko Curiosity | Zdroj: ČTK

Sonda se přiblížila k brázdě navátého písku a prachu, což je ideální materiál pro sběrné zařízení, kterým je Curiosity vybavena. Nejdříve písek třikrát nabere a zanalyzuje nanečisto, nepoužije ho však hned k chemickému rozboru.

„Vědci chtějí být stoprocentně přesvědčeni, že to, co analytické zařízení bude měřit, opravdu patří Marsu, že to jsou marsovské vzorky. Je zapotřebí před prvním měřením zbavit systém pozemského zamoření,“ vysvětluje předseda České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průzkum vesmírné sondy přiblížil předseda České kosmické kanceláře Jan Kolář

I když se při stavbě celého zařízení dbalo na čistotu, nebylo možné zcela dosáhnout toho, aby tam stopy zemského prostředí nezůstaly. A právě jemný písek, ke kterému sonda dorazila, je ideální materiál k tomu, aby se odběrové zařízení pročistilo a promylo.

Na vozítku jsou dvě odběrová zařízení. Lopatičkou se nabírá materiál povrchu do hloubky zhruba tři a půl centimetru. Druhý je potom příklepový nárazový vrták. Ani jedno zařízení však nebylo vyzkoušeno.

„V nejbližších dvou, třech týdnech bude na řadě lopatička s pískem a prozkoumání, jak vůbec proces nabírání a vysypávání písku na dálku půjde, a pak zhruba někdy v listopadu by měl přijít na řadu vrták,“ popisuje Kolář.

Výsledky analýz jen tak nebudou. Vozítko je ovládáno dálkově, všechny experimenty a činnosti jsou velice pečlivě připravovány. Bude tedy chvíli trvat, než vědci přijdou s definitivním oznámením.

Jan Richter, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme