520 dnů dobrovolné izolace v projektu Mars 500 skončilo

Šestice účastníků experimentu Mars 500 dnes po dlouhých 520 dnech opustila své dobrovolné zajetí a vyšla na denní světlo. Účastníci projektu, jehož cílem bylo simulovat výpravu na Mars, podle expertů svůj úkol zvládli úspěšně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt Mars500 | Foto: mars500

Domů si každý z nich odnese odměnu 100.000 dolarů. Od loňského června byli tři Rusové, Číňan, Ital s kolumbijskými kořeny a Francouz uzavřeni ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu nedaleko Moskvy.

ČTĚTE TAKÉ: Experiment Mars 500 pokračuje. Kosmonauti 'vystoupili na Mars'

Téměř půldruhého roku žili v podmínkách maximálně blízkých dálkovému meziplanetárnímu letu, prováděli simulované experimenty a zhruba v polovině mise i "výstup na povrch Marsu".

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl psycholog, který se tímto výzkumem zabývá, Jaroslav Sýkora.mp3

Dokonalá organizace a náplň práce, aby byli lidé neustále něčím zaměstnáni a něčemu vedeni. To je první podnět, aby lidé tak dlouhou dobu spolu vydrželi.

„Samozřejmě není možné se vyhnout nějakým drobným nebo větším excesům v chování lidí vůči sobě,“ říká psycholog Jaroslav Sýkora, který se výzkumem zabývá.

„Nuda je největší nebezpečí při těchto dlouhodobých pobytech, protože dokáže rozežírat kompatibilitu osádky a náš český tým má právě za úkol hlídat soudržnost osádky a včas reagovat na to, kdyby se zjistilo z našich šetření, které probíhají každých 14 dní, náběh na možný rozkol nebo dokonce rozpad posádky, tak bychom to měli evidovat a hlásit,“ dodává Sýkora.

Podle něj je otázka 20 až 30 let, kdy člověk k Marsu poletí: „Mezi 30. až 40. rokem tohoto století si myslím, že by bylo možné takový skutečný experiment provést. Technicky už to bylo možné dřív, ale nejslabší článek je člověk a jeho přežití při dlouhodobých letech.“

<img src="https://media.rozhlas.cz/_obrazek/2475896--Image--1-620x0p0.jpeg" alt="" />

Milan Kopp, Kateřina Causidisová, Michaela Vydrová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme