Americká NASA našla důkazy o existenci tekoucí vody na Marsu

Americká NASA oznámila, že vědci získali důkazy o existenci tekoucí slané vody na Marsu. K objevu významně přispěla spektroskopická analýza povrchu, kterou zajistila sonda obíhající kolem rudé planety. O vodě pod povrchem Marsu se spekulovalo už dříve, zatím ale vědci neměli v rukou tak přesvědčivé důkazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci objevili na Marsu tekoucí vodu. Slaná voda při teplejším období pravděpodobně vytéká zpod povrchu a vytváří stopy v krajině, takzvané černé pruhy (ilustrační foto)

Vědci objevili na Marsu tekoucí vodu. Slaná voda při teplejším období pravděpodobně vytéká zpod povrchu a vytváří stopy v krajině, takzvané černé pruhy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle Alfreda McEwena, jednoho z autorů objevu, vědcům pomohla hlavně chemická analýza. Ta potvrdila, že takzvané černé pruhy, které pozorovali, mohla vytvořit voda.

„Z dřívějšího výzkumu jsme věděli, že při vyšších teplotách se na povrchu Marsu může vyskytovat voda. Opravdový důkaz nám přinesl až chemický rozbor,“ říká McEwen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci z NASA objevili na Marsu vodu v tekutém skupenství. Objev okomentoval publicista a odborník na vesmír Pavel Toufar

Pravděpodobně jde o velmi slanou tekutinu. Podle publicisty a odborníka na vesmír Pavla Toufara se ale od té, která se vyskytuje například v oceánech na Zemi, velmi liší.

„Je velmi slaná, slanější než známá slaná voda z Mrtvého moře. Ale bohužel je tvořená hydratovanými minerály, kterým se říká perchloráty. To jsou hydratované soli, které jsou velmi toxické pro život,“ vysvětluje.

Podle něj jde i tak o velmi pozoruhodné vědecké zjištění. Výzkum proto bude pokračovat.

„Je potřeba zjistit, kde ta voda vzniká. Pod povrchem jsou zřejmě zásoby. To jsou ale zase jenom hypotézy,“ dodává Toufar.

Matěj Štýs, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme